Netscape HP PC’lere giriyor

Netscape ve Hewlett Packard 1990 yıllarından itibaren Microsoft dışında ilk OEM anlaşması yapan kuruluşlar olarak tarih sayfalarında yer aldılar. Dün ABD’de yapılan açıklama ile önümüzdeki yıldan itibaren satılan her HP kişisel bilgisayarda Netscape varsayılan tarayıcı seçeneği olarak yer alacak. HP Bilgisayarların ilk kurulumunda kullanıcılara Netscape Internet tarayıcısının varsayılan Internet tarayıcısı olarak terchi edilip edilmeyeceği sorulacak. Kullanıcının tercihine göre Netscape varsayılan tarayıcı olarak kullanılabilecek veya İşletim Sistemi’nin “Başlat” menusünde yer alabilecek.

Hatırlanacağı gibi ilk kez Mosaic Web Tarayıcısı ile grafik tabanlı Internet tarayıcıları ile tanışmış ardından Netscape bu pazarda uzun yıllar liderliğini muhafaza etmişti. Microsoft’un Internet Explorer’ı ise Windows İşletim sistemi ile entegre olarak sunulmaya başladığında Microsoft’un bu alandaki pazar payı hızlı bir şekilde artmaya başlamıştı.

Ancak ABD’de konuyla ilgili olarak Netscape’in yaptığı başvurular sonucunda Microsoft’un Windows işletim sistemi ile birlikte sunduğu tarayıcısının başka tarayıcıların kurulmasına izin vermemesi, bunu sistemden çıkartıp atamamak sorunu bu şirket Aleyhine Tekelcilik olarak yansımış ve birçok eyalette cezaya çarptırılmıştı.

Son olarak Mozilla Vakfı tarafından pazara sunulan Firefox tarayıcısı ile birlikte Microsoft’un bu alandaki pazarında bir düşüş meydana gelmesine karşılık hala tarayıcı pazarında Internet Explorer’ın yüzde 90’ın üzerinde bir payı bulunuyor.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu