Ana sayfa BT Gündem Nette bilinci artırmak için çağrı merkezi açıldı

Nette bilinci artırmak için çağrı merkezi açıldı

124
0

Güvenli İnternet Çağrı Merkezi’nden, anne-babaların çocuklarının internet kullanım alışkanlığı, zararlı içerik ve istenmeyen uygulamalara ilişkin öneriler konusunda hizmet alınabilecek.
Özellikle yeni neslin hızlı bir biçimde interneti öğrenmesi aileleri ve ebeveynlerin bu konuda tam anlamıyla bilgi sahibi olmaması nedeniyle zor durumda kaldığını ifade eden İnternet Kurulu Başkanı Serhat Özeren, çocuklarının internet alışkanlıklarıyla ilgili “Güvenli İnternet Çağrı Merkezi”nden ayrıntılı bilgi alabileceklerini söyledi.

Özeren, “Çocuklarımız hayatımızdaki en önemli varlıklar. Yaşantılarında onları kötülüklerden korumak için çeşitli önlemler alıyoruz. Aynı şekilde internet ortamını da gerçek hayatın bir yansıması olarak görmeliyiz ve çocuklarımızın buradaki davranışlarını da kontrol etmeliyiz. Nasıl gece geç saatlerde çocuğumuzu dışarıya bırakmıyorsak internette de geç saatlerde başıboş bir biçimde bırakmamalıyız. Son dönemde gerçekleştirilen araştırmalar da bunu gösteriyor” şeklinde konuştu.

İnternet üzerinde çocuklara karşı çocuk istismarı, sanal zorbalık ve dolandırıcılık gibi suçlar işlenebildiğine dikkat çeken Özeren, çocukların gelecekte yaşadıklarından dolayı sıkıntılar yaşayabileceklerini belirtti.

Güvenli İnternet Çağrı Merkezi’nde bu konuda eğitimli ve donanımlı çağrı merkezi çalışanları bulunduğunu belirten Özeren, ailelerin çocukları için interneti güvenli ve bilinçli kullanımını nasıl sağlayacakları konusunda bilgi alabileceklerini ifade etti.