NewYork metrosu IBM’e emanet

Dünyanın en büyük yeraltı metro sistemlerinden birisine sahip olan New York kentindeki ulaşım sisteminin teknik altyapısı artık IBM tarafından yönetilecek. New York Şehri Metropolitan Taşımacılık İdaresi ile IBM arasında imzalanan ve 65 milyon dolar tutarındaki anlaşma, beş yıl süre ile kentin bütün ulaşım sistemi bilgi işlem altyapısının IBM tarafından yönetilmesini öngörüyor. Kuzey Amerika’nın en büyük ulaşım şebekesi olan sistem, metronun yanı sıra, şehirdeki köprü ve tünellerin yönetimini, Long Island Tren Hattı’nı ve Otobüs Sistemini ve Kuzey Bölgesi Metro ve Tren Hattı’nı içeriyor. IBM, bütün bu sistemin aksaksız işlemesini sağlayan bilgi işlem altyapısının yönetiminin yanı sıra, bilet ve ücret toplama işlemlerini ve bugüne kaar geliştirilmiş bütün uygulama ve veritabanlarının yönetimini de üstlendi. IBM, ayrıca New York Şehri Taşımacılık İdaresi’ne olağanüstü durum hizmeti de sunacak.

IBMin sunacağı bilg işlem hizmetleri sayesinde, New Yorktaki ulaşım operasyonları maliyetlerinin düşürülmesi, yeni bilgisayar teknolojilerine daha hızlı adapte olunması ve sistemin sorunsuz işlemesi amaçlanıyor.

New York Şehri Metropolitan Taşımacılık İdaresinin metro, otobüs ve trenleri ile bir yıl içinde 2,4 milyar kişi taşınıyor. 14,6 milyon insanın yaşadığı bölgedeki tünel ve köprülerden her yıl 300 milyon taşıt geçiyor.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu