Ana sayfa Kemalettin BULAMACI Nokia ile Alcatel-Lucent birleşmek için el sıkıştı

Nokia ile Alcatel-Lucent birleşmek için el sıkıştı

205
0

Cep telefonu birimini Microsoft’a inanılmaz bir rakama satan Nokia, yeni nesil ağlar oluşturmak için Alcatel-Lucent ile birleşti.Dünyanın en büyük iki telekom ekipmanları üreticisi Nokia ve Alcatel-Lucent birleşme kararı aldı. 15 Nisan sabah saatlerinde duyurulan birleşme anlaşmasına karşılık her Alcatel-Lucent hissesi için 0.55 Nokia hissesi verilecek.  Birleşme anlaşması gibi görünse de sonuçta Nokia, Alcatel-Lucent’ı satın almış oluyor.

Yapılan açıklamaya göre şirketler bu birleşme ile 2019 yılına kadar 900 milyon Euro operasyon masrafından tasarruf ederken 200 milyon Euro da faizden kurtulmuş olacak.

5 DEVİN TEKNOLOJİSİ BİRARADA

Birleşme 5 büyük telekom şirketinin teknolojilerini de biraraya getiriyor. 2006 yılında her iki şirket de büyük birleşmelere ve satınalmalara imza atmıştı.
Dünyanın en büyük şirketlerinden Siemens’in telekom birimi Nokia’nın telekom birimi ile birleşmiş ve ismi Nokia Siemens Networks olmuştu. 2013 yılında Siemens bu işten tamamen çıkmış ve Nokia ismi kendi başına kalmıştı.
2006’da diğer bir birleşme de Alcatel tarafında yaşanmıştı.  Dünyanın teknoloji laboratuvarı Bell Laboratuvarlarının sahibi Lucent, Alcatel ile birleşmişti. Aynı yıl içinde birleşen şirket yine telekom ekipmanlarının güçlü şirketlerinden Nortel’in UMTS birimini de devralmıştı.

Birleşen şirketlerin diğer bir özelliği ise cep telefonu birimlerinden kurtulmuş olmaları. Nokia, cep telefonu birimini Microsoft’a satarken Alcatel-Lucent da Alcatel markasını Çinli üreticiye devretmişti.

TARİH SAYFASINDAN…

Önce telefona, sonra Telekom’a “Fransız” kaldılar