Nokia’ya 3G sertifikası

Nokia 6630 dünya çapında Global Certification Forum (GCF)’un verdiği 3G/WDCMA sertifikasını almaya hak kazanan ilk cep telefonu oldu.Nokia 6630 cep telefonunun aldığı sertifika, şebeke uyum talepleri ve GSM – 3G/WCDMA uyumlu cep telefonlarının denenmesini sağlayan bağımsız endüstri birimi GCF’in kriterlerine dayanarak elde edildi.

Nokia yetkilileri yaptıkları açıklamada, ”Nokia 6630, GCF’in 3G/WCDMA kriterlerinin tümüne sahip dünyanın ilk cep telefonu oldu. Bu sertifikayı, 3G ticari pazarın hayata geçişinde büyük bir gelişme olarak nitelendiriyoruz. Nokia, açık standartlara dayalı cihazlar ve şebekeler arasındaki ortak işlerliği sağlama konusunda yüksek öneme sahip GCF gibi ortak endüstri kriterlerini dikkate alıyor.” dediler.

Şebeke operatörleri ve cep telefonu üreticileri arasındaki işbirliğine yönelik bir endüstri forumu olan GFC 8 Şubat 2005’te 3G sertifikasyonunu devreye soktu.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Biz, bağımsız yayın kuruluşu olarak, size sunduğumuz hizmetin maliyetini, reklam gelirleri ile karşılıyıoruz. Reklam gelirlerimizii artırmamıza yardımcı olun.