Ana sayfa BT Gündem Nortel’in Türkiye operasyonunu Rhea ve One Equity Partners alıyor

Nortel’in Türkiye operasyonunu Rhea ve One Equity Partners alıyor

123
0

Nortel Netaş’(“Netaş”) tan bugün yapılan açıklamada, şirketin % 53.13 hissedarı Nortel Networks International Finance and Holding B.V. (kayyum nezdinde) (“NNIF”)’nin sahip olduğu hissenin tümünü, OEP ve Rhea uluslararası konsorsiyumuna satmaya karar verdiği bildirildi.

1967 yılında kurulan Netaş, servis sağlayıcılar, Türk Silahlı Kuvvetleri ve özel kurumların ses, veri ve görüntü iletişimine yönelik entegre iletişim ağlarını ve altyapılarını kuruyor. Geniş bilgi ve tecrübeye sahip olan yaklaşık 1000 mühendis ile küresel bir güce dönüşen Netaş, tasarladığı veriden sese, optikten kablosuz teknolojiye kadar uçtan uca çözüm ve servisleri ulusal ve uluslararası pazarlara sunuyor.

Netaş 30 Haziran 2010 itibariyle açıkladığı 6 aylık sonuçlarında 101.661.560 TL satış ve 4.729.110 TL vergi sonrası kar bildirmişti.

NNIF’in Netaş hisselerinin konsorsiyuma satış işleminin Rekabet Kurumu’nun onayı ile kesinleşmesi bekleniyor.

Netaş Genel Müdürü C. Müjdat Altay konuyla ilgili olarak; “Türk telekomünikasyon sektöründe 43 yıllık teknoloji liderliğimizden gurur duyuyoruz. Ulusal ve askeri telekomünikasyon şebekelerimizin modernizasyonunda önemli görevler üstlendik. Ülkemize ve bölge ülkelerine en son iletişim teknolojileri ile çözüm ve servisler sunduk. Küresel bir mükemmeliyet merkezi unvanına sahip Teknoloji Grubumuz ile dünyanın çok çeşitli ülkelerinde faaliyet gösteren yeni nesil operatörlere çözüm üretiyoruz. Müşterilerimizin yakınsama ve uçtan uca şebeke modernizasyon çalışmalarını bütünüyle desteklemek üzere donanımlıyız. OEP ve Rhea Konsorsiyumu’nun sahip olduğu küresel pazar tecrübesinin Netaş’a kazandırılması ile Netaş’ın yeni nesil şebekeler için sınıfının en iyisi, uçtan uca çözüm ve servisleri farklı pazarlara sunma konusunda daha da güçleneceğine inanıyoruz.”dedi

OEP Yönetici Direktörü David Walsh konuyla ilgili olarak; “Alanında bu denli uzun bir mükemmellik geçmişine sahip bir firmaya yatırım yapıyor olmaktan dolayı heyecan duyuyoruz. Netaş geçtiğimiz 40 yılda Türkiye ve içinde bulunduğu bölgede telekomünikasyon altyapılarının geliştirilmesi ve kurulumunda kilit bir rol oynamıştır. Netaş’ın yeni nesil şebekelerin gelişimini yönlendirmek üzere iyi konumda olduğuna inanıyoruz. Bu doğrultuda büyümesi için Netaş’ı destekleyeceğiz” dedi.

Rhea Yönetici Direktörü ve Girişim Sermayesi Yatırımları Genel Direktörü Memet Yazıcı konuyla ilgili olarak; “Netaş, Türkiye’nin teknoloji arenasında inovasyon ve büyüme için cazip fırsatlardan oluşan bir spektrumu temsil ediyor. Türk teknoloji pazarını desteklemek üzere kararlı olan Rhea Girişim, OEP ile birlikte Netaş’a yaptığı yatırımdan gurur duymaktadır” dedi.