Nortel IP’den TV’ye odaklandı

Nortel, San Diego’da gerçekleştirilen TelcoTV konferansında, yeni IP (İnternet Protokol) televizyon servislerine hız katan ve ek gelir fırsatları sunan uçtan uca IPTV çözümünü tanıttı. IPTV çözümünün sunduğu servisler, rekabet açısından büyük bir fark yaratıyor ve televizyonun hem eğlence hem de iletişim için kullanılmasını sağlıyor. Nortel’in IPTV çözümü; abonelere televizyon, video ve diğer gelişmiş servislerin sağlanması için herhangi bir servis sağlayıcının geniş bant ağını kullanabiliyor. Uygulama ile Nortel’in sektör lideri SIP tabanlı multimedya teknolojisi televizyon deneyimi ile bir araya geliyor. Böylelikle IPTV aboneleri, televizyonu aile ve arkadaşlarıyla iletişim kurmak için, sesli mesaj, anlık mesajlaşma, video ve fotoğraf paylaşımı gibi özelliklerle kullanabilecek. Nortel’in çözümü ayrıca, PDA ve cep telefonları gibi kablosuz cihazları da destekliyor.

Nortel, Genişbant Ağlar Genel Müdürü Walt Megura, müşterileri için üstün bir IPTV’den daha fazlasını sağlamak için çalıştıklarını belirterek şunları söyledi: “Amacımız müşterilerimize, IPTV aboneleri kazandırmak ve mevcut olanları korumak için rekabet avantajı getirecek yeni ve heyecan verici IPTV uygulamaları sunmak. Nortel çözümünü kullanan servis sağlayıcılar, uçtan uca güvenilirlik, güvenlik ve çapraz çözüm sunan, üst seviyede komple bir çözümden faydalanabilirler” dedi.

Öte yandan Nortel, komple bir uçtan uca çözüm oluşturmak amacıyla IPTV sağlayıcıları ve ürünlerinden oluşan stratejik bir ortaklık kurdu. Nortel’in Ottawa’daki IPTV laboratuarında gerçekleştirilen kapsamlı testler, çözümün servis sağlayıcıların işlevsellik, güvenilirlik ve güvenlik gereksinimlerini karşıladığını ortaya koydu. Yüksek performanslı ultra geniş bant erişim ağını da içeren uçtan uca çözüm, büyük servis sağlayıcı ağlarını desteklemek için gereken deneyim ve kapsamlı profesyonel servislere sahip Nortel tarafından satılacak ve desteklenecek.

Güvenlik ve güvenilirlik, IPTV’nin operatör ortamındaki başarısı açısından büyük önem taşıyor. Bu nedenle Nortel, IPTV ağ tasarımlarında daha yüksek bir güvenirlik sağlamanın yanı sıra güvenlik sorunlarını tanımlamayı ve çözmeyi de taahhüt ediyor. IPTV’nin, sesli iletişim operatörlerinin karşısına çıkardığı bir diğer sorun, yüksek kaliteli video servislerini almak, işlemek ve sunmak için gereken birçok yeni parçanın tümleştirilmesinin karmaşık olması. Nortel, tüm ağ yapısını yönetmek için tek bir iletişim noktası sağlıyor. Bunun dışında IPTV ağını planlama, işletme ve yönetme ile ilgili riskleri ortadan kaldırmak amacıyla tasarlanmış birçok profesyonel servis sunarak bu sorunların çözümünde de müşterilerine yardımcı oluyor.

Hem Kuzey Amerika (ANSI) hem de Avrupa (ETSI) pazarlarındaki birçok büyük tedarikçiye uçtan uca IPTV çözümleri sağlayan Nortel, müşterilerine en iyi çözümleri sunmak amacıyla tasarlanan ürünlerle, IPTV portföyünü geliştirmeye devam ediyor.

Nortel mevcut uçtan uca IPTV çözüm sunmak için; Minerva Networks ve Orca Interactive (IPTV orta katman donanımları), Kasenna ve BitBand (isteğe bağlı video – VoD), Irdeto (içerik güvenliği çözümleri), Harmonic ve Optibase (şifreleme araçları), Espial (Internet arama arabirimi), Terayon (dijital program giriş aracı -DPI), Trilithic (acil durum alarm sistemi – EAS), Westell (xDSL modemleri) ve Amino (ayar kutuları) ile birlikte çalışıyor.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Biz, bağımsız yayın kuruluşu olarak, size sunduğumuz hizmetin maliyetini, reklam gelirleri ile karşılıyıoruz. Reklam gelirlerimizii artırmamıza yardımcı olun.