Ana sayfa BT Gündem Nortel İstanbul’u ileri teknoloji üssü yapıyor

Nortel İstanbul’u ileri teknoloji üssü yapıyor

75
0

Nortel, İstanbul’da faaliyet gösterecek Küresel Yüksek Teknoloji Operasyon Merkezi’ne ilişkin gelişmeleri açıkladı. Nortel’in Türkiye’deki iştiraki olan Nortel Netaş’ın İstanbul, Ümraniye’deki tesislerinde faaliyet gösterecek olan Küresel Yüksek Teknoloji Operasyon Merkezi, yeni mezun ve deneyimli ağ destek uzmanları için yaklaşık 300 kişilik bir iş olanağı yaratacak. Merkez, Nortel çözüm ve servis portföyü ile ilgili eğitimlerin tamamlanmasının ardından 2007 yılının ilk yarısında hizmet vermeye başlayacak.Küresel Yüksek Teknoloji Operasyon Merkezi, Nortel’in dünya genelinde mobil, tümleşik, metro ethernet ve optik ağlara sahip yeni nesil taşıyıcı telekom müşterilerine teknik destek ve operasyon hizmeti sunacak. Merkez ayrıca, EMEA ve Kuzey Amerika bölgelerindeki müşteriler için küresel ağ teknik destek hizmetlerinin yanısıra EMEA bölgesindeki müşterilere küresel ürün desteği ile çözüm entegrasyonu ve kabul servisleri verecek.

Küresel Yüksek Teknoloji Operasyon Merkezi, Nortel’in kurumsal dönüşüm stratejisinin bir parçasını oluşturuyor. Nortel bu strateji ile, 100’ü aşkın merkez sayısını azaltarak daha odaklı çalışan Küresel Operasyon Merkezleri ile teknik ürün desteği, entegrasyon ve kabul servislerinin kalitesini artırmayı amaçlıyor. Nortel Küresel Operasyonlar ve Kalite Başkan Yardımcısı Joel Hackney konuyla ilgili mesajında: “Nortel, maliyetler konusunda rekabetçi kalmaya devam ederken, en yüksek seviyelerde müşteri desteği sağlamaya odaklandı. EMEA bölgemizin kalbinde yer alan Türkiye’de kurulan yeni Küresel Yüksek Teknoloji Operasyon Merkezi, önemli müşterilerimize olan yakınlığının avantajlarından yararlanırken, yetenekli işgücü ile maliyet avantajımızı artıracak” dedi.

Projeyle ilgili İstanbul’da düzenlenen basın toplantısında konuşma yapan Nortel Kuzey Avrupa, Ortadoğu ve Türkiye Başkanı Tim Watkins, şunları söyledi: “İştirakimiz Nortel Netaş önümüzdeki sene 40. kuruluş yılını kutlayacak. Bugüne kadar bölgede süregelen başarılı çalışmalarımız nedeniyle, yeni Küresel Yüksek Teknoloji Operasyon Merkezi’nin de başarılı ve faydalı olacağına inanıyoruz. Halen Nortel Netaş bünyesinde ArGe faaliyetlerimizin önemli bir kısmını yürütüyoruz ve bu mükemmeliyet ruhunun yeni Küresel Yüksek Teknoloji Operasyon Merkezi’ne de yansımasını bekliyoruz”.

Toplantıda projenin ayrıntıları ile ilgili bilgi veren Nortel Küresel Operasyonlar, EMEA Başkanı Dan Connor, ‘Altı Sigma’ yaklaşımı ve Nortel teknolojisi ile birinci sınıf bir mükemmellik merkezi oluşturacaklarını belirterek, yetenekli ve yüksek beceriye sahip Türk mühendislerinin bugüne kadar Nortel ürünlerine uluslararası düzeyde verdikleri kaliteli desteğin mükemmellik merkezinin burada kurulmasında önemli bir rol oynadığını söyledi.

Mükemmellik merkezi’nin Türkiye’de kurulmasının ülke için önemini vurgulayan Nortel Netaş Genel Müdürü C. Müjdat Altay ise, “Kararlı ve istikrarlı bir şekilde teknoloji geliştirmeye yatırım yapıyoruz. Bilgi birikimi yüksek ve kaliteli bir iş gücüne sahibiz. Ben Nortel Netaş ArGe’nin 400 çalışanı ve kurmaya başladığımız Küresel Yüksek Teknoloji Operasyon Merkezi’nde görev alacak yüzlerce genç mühendisimizle, Türkiye’nin bilgi ekonomisine geçişinde çok önemli görev üstlendiğimize inanıyorum. Bu yeni yatırım sayesinde dünyanın her yerine yüksek teknolojiye sahip katma değerli hizmet ihraç edeceğiz. Ayrıca, proje telekom sektöründe önemli bir istihdam yaratacağından ülkemizin teknoloji alanında bilgi birikimini artıracak ve yaygınlaştıracaktır.” dedi.