Ana sayfa BT Gündem Novell, Microsoft ile Linux arasında köprü olacak

Novell, Microsoft ile Linux arasında köprü olacak

122
0

Novell OpenOffice.org ofis üretkenlik paketinin Novell sürümünün Open XML dosya biçimini destekleyeceğini açıkladı. Novell’in Open XML desteği OpenOffice.org ve Microsoft’un yeni nesil Ofis pakeki arasındaki birlikte çalışabilirliği üst düzeye çıkaracak. Novell, Microsoft ve diğer kuruluşlarla birlikte kelime işlem, sunum ve hesap şablonu uygulamaların hem OpenOffice.org hem de Microsoft’un yeni nesil ofis üretkenlik paketi ile çift taraflı birlikte çalışabilmesine olanak sağlayacak açık kaynaklı bir kelime işlem çeviricisi üzerinde çalışıyor. Ürünün ilk olarak Ocak ayı sonunda pazara sunulması bekleniyor. Novell’in kendi OpenOffice.org sürümüne bir eklenti olarak sunulacak olan ürün açık kaynak kod paylaşımı çerçevesinde OpenOffice.org projesiyle de paylaşılacak. Bunun neticesinde kullanıcılar OpenOffice.org ve Microsoft ürünleri arasında çok daha kolay belge paylaşımı olanağına kavuşabilecekler.

Novell’in OpenOffice.org ofis paketinde OpenDocument dosya biçimini kullanıcılara daha çok esneklik ve seçenek sunduğu için desteklediğini belirten Novell Teknoloji ve Strateji’den Sorumlu İcra Kurulu Üyesi Nat Friedman “Ancak Microsoft Office ile birlikte çalışabilirlik OpenOffice.org’un başarısı açısından da kritik önem taşıyor. Kurumlarında Linux masaüstü çözümleri kuran müşterilerimiz OpenOffice.org ve Microsoft Office uygulamaları arasındaki dosya paylaşımının olmazsa olmaz bir şart olduğunu dile getiriyorlar. Bizim kendi OpenOffice.org sürümüne Open XML dosya biçimi desteğini ekleyecek olmamız bizim kurumsal kullanıcılarımızın masaüstünden veri merkezlerine kadar ihtiyaç duydukları tüm araçları sunma gayretimizin bir örneğidir” dedi.

Open XML Microsoft tarafından geliştirilen ve daha sonar Ecma International Teknik Komitesi tarafından TC45 adıyla standartlaştırılan bir dosya biçimi. Open XML Microsoft’un Office 2007 ofis paketinin standart dosya biçimi olmakla birlikte daha önceki Microsoft Office uyglamaları için de yüklenebiliyor.

Kullanıcı sayısı 100 milyonlara ulaşan OpenOffice.org ise kelime işlem, hesap şablonu, sunum ve veritabanı uygulaması gibi pekçok özellikleri içinde barındıran tam sürüm bir ofis üretkenlik paketi. OpenOffice.org halen OpenDocument (ODF) dosya biçimini desteklerken Microsoft Office’in tüm sürümlerindeki çeşitli uygulamaları açıp aynı biçimde kaydedebiliyor. Ancak Microsoft’un Office sürümleri ise ODF dosya formatını açıp kullanamıyor.