Ana sayfa BT Gündem Numaralar taşınırken aboneler Turkcell’e taşınacak dendi. Sonra yönetmelik dava edildi

Numaralar taşınırken aboneler Turkcell’e taşınacak dendi. Sonra yönetmelik dava edildi

134
0

Türkiye’nin en büyük cep telefonu operatörü Turkcell Telekomünikasyon Kurumu tarafından düzenlenen ve 1 Şubat’ta Resmi Gazete’de yayımlanan “Numara Taşınabilirliği” Yönetmeliği’ne ilişkin yönetmeliğin yürütmesinin durdurulması ve iptali için dava açtı. Operatörlere tahsis edilmiş olan “532”, “542” ve “555” gibi alan kodlarını operatörlerden alarak vatandaşın insiyatifine sunan yürütmelikte cep telefonları abonelerinin, halen kullandıkları 10 Haneli telefon numaralarını istedikleri operatörde kullanmalırana olanak tanınıyor. Bu yönetmeliğin aynısının sabit telefonlar için de cep telefonu uygulamasından 6 ay sonra başlatılması planlanıyor.

Süreyya Ciliv Ne Demişti?

1 Şubat 2007’de Numara Taşınabilirliği Yönetmeliği Resmi Gazete’de yayımlandığında Turkcell Genel Müdürü Süreyya Ciliv bir kamuoyu açıklaması yapmış ve “Numara Taşınabilirliği Başlayınca Aboneler Turkcell’i Tercih Edecek” demişti.

Ciliv’in 1 Şubat 2007’deki açıklaması şöyleydi:

“Bir süredir çalışmaları devam eden numara taşınabilirliği uygulaması hayata geçiyor. Bu uygulamanın tüm tüketicilerin lehine olacağına inanıyoruz.

Turkcell olarak kurulduğumuz günden bu yana yaptığımız yatırımlarla müşteri hizmet kalitemize daima öncelik veriyor, kesintisiz iletişim sağlıyoruz. Şu anda sayısı 31,8 milyona ulaşan geniş müşteri kitlemizin de bu gerçekten hareketle ve memnuniyetle bizi tercih ettiklerini görüyoruz. Ben Turkcell’de kalmaya devam eden müşterilerimize yeni aboneler eklemeye devam edeceğimize inanıyorum. Numara taşınabilirliğinin olduğu diğer ülkelerde olduğu gibi Türkiye’de de bu uygulama tüketicilerde bir hareketlilik yaratacak, ancak pazar dengelerinde bir değişiklik yaratmasını beklemiyoruz.

Biz numara taşınabilirliğinin uygulanma sürecinde müşterilerimizin mağdur olmaması için elimizden geleni yapacak, her zaman olduğu gibi müşterilerimizin en iyi şekilde hizmet almasını sağlayacak şekilde hazırlıklarımızı sürdüreceğiz.”

Son örnek DoCoMo

Dünyada numara taşınabilliği konusunda en son uygulamanın başladığı Japonya’da en fazla aboneye sahip DoCoMo ilk defa abone sayısında gerileme yaşadı. Hizmete girdiği 1992 yılından itibaren abone sayısında sürekli olarak artış sağlayan DoCoMo, ilk kez Numara Taşınabilirliği uygulamasının başladığı Ekim 2006’da abone kaybetti. DoCoMo ilk ayında 17 bin 500 abone kaybederken 2003 yılından beri Numara Taşınabilirliği’nin uygulandığı ABD’de günümüze kadar yaklaşık 9 milyon abone operatör değiştirdi