Ana sayfa BT Gündem Numarası yok. Adı var…

Numarası yok. Adı var…

137
0

Ankara Bilişim Muhabirleri Topluluğu ile bir araya gelen Superonline Genel Müdürü Murat Erkan, numara taşınabilirliği uygulamasının 10 Mayıs 2009’da açılışının yapılmasına rağmen hiçbir aboneyi taşıyamadıklarını belirtti. www.telekomedya.com’un haberine göre Murat Erkan, “10 Mayıs sabahı 20 kadar müşterimiz numarasını taşımak için başvuru yaptı. Ancak yönetmelik halen çıkmadığı için başvuruları kabul edilmedi” diye konuştu.

Sabit telefon hizmetlerinde rekabeti ve beraberinde ucuz konuşmayı getirecek olan numara taşınabilirliği uygulaması için iki yönetmelik beklendiğini ifade eden Erkan “Şu anda numara taşınamıyor çünkü Numara taşınabilirliği yönetmeliği hala çıkmadı. Yerel ağın paylaşıma açılması (YAPA) uygulaması bekleniyor” dedi.

Sabit telefon hizmetlerine talip olan şirketler özellikle yeni yapılanmaların olduğu bölgelerde henüz numara almamış olan 50 bin civarında müşteriyi hedefliyor. Ancak Bakanlar Kurulu’nda bekleyen Numara tahsisi yönetmeliği çıkmadığı için yeni abone kaydı yapılamıyor.

Öte yandan Genel Müdür Erkan, bir yandan altyapı yatırımlarına devam ettiklerini kaydetti. 2009 yılı içinde 200 milyon TL’lik yatırım yapacaklarını belirten Erkan, altyapı yatırımı yaptıkları bölgelerde, kamu şirketleri ve belediyelerin çıkardığı zorlukları da dile getirdi. Erkan bazı kurumların kendi alanları içindeki bölgeye altyapı döşenmesi için fahiş rakamlar istediklerini ifade eden Erkan “Bizim bu bölgelerde yatırım yapabilmek için Ulaştırma Bakanlığı’ndan alınmış izinlerimiz var. Bu bölgelerde kamulaştırma dahi yapabilme hakkımız var. Ancak önümüzde ciddi engeller var. Örneğin bir kurum yatırım yapılacak alan için bizden 10 lira talep ederken, diğer kurum 200 lira istiyor. BTK’nın bunu bir standarda oturtmasını bekliyoruz” dedi.