Ana sayfa BT Gündem Numaraya taşınabilirlik geldi

Numaraya taşınabilirlik geldi

130
0

Cep telefonu abonelerine telefon numarasını değiştirmeden operatörünü değiştirmeye olanak tanıyan “Numara Taşınabilirliği Yönetmeliği” resmi gazetede yayımlanarak yürürlülüğe girdiResmi Gazete’nin 1 Şubat tarihli sayısında yayımlanan yönetmeliğe göre Telekomünikasyon Kurum’u tarafından merkezi referans veri tabanının kurulduğu tarihin işletmecilere bildirilmesini takiben, işletmeciler, söz konusu kurulum tarihinden itibaren 6 ay içerisinde mobil numara taşınabilirliğini uygulamaya geçirmekle ve yönetmelik hükümleri çerçevesinde gerekli düzenlemeleri yapmakla yükümlü olacak.

Turkcell Genel Müdürü Süreyya Ciliv bu uygulamanın tüm tüketicilerin lehine olacağına inandıklarını belirterek konuyla ilgili olarak

“Turkcell olarak kurulduğumuz günden bu yana yaptığımız yatırımlarla müşteri hizmet kalitemize daima öncelik veriyor, kesintisiz iletişim sağlıyoruz. Şu anda sayısı 31,8 milyona ulaşan geniş müşteri kitlemizin de bu gerçekten hareketle ve memnuniyetle bizi tercih ettiklerini görüyoruz. Ben Turkcell’de kalmaya devam eden müşterilerimize yeni aboneler eklemeye devam edeceğimize inanıyorum. Numara taşınabilirliğinin olduğu diğer ülkelerde olduğu gibi Türkiye’de de bu uygulama tüketicilerde bir hareketlilik yaratacak, ancak pazar dengelerinde bir değişiklik yaratmasını beklemiyoruz.

Biz numara taşınabilirliğinin uygulanma sürecinde müşterilerimizin mağdur olmaması için elimizden geleni yapacak, her zaman olduğu gibi müşterilerimizin en iyi şekilde hizmet almasını sağlayacak şekilde hazırlıklarımızı sürdüreceğiz.”

derken

Türkiye’nin üçüncü büyük operatörü Avea’nın Genel Müdürü Cüneyt Türktan konuyla ilgili yaptığı açıklamada Telekomünikasyon Kurumu’nun yoğun çalışmaları neticesinde 1 Şubat 2007 tarihinde Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe giren “Numara Taşınabilirliği Yönetmeliğini” memnuniyetle karşıladıklarını dile getirirken

“Bu yönetmelik sayesinde, GSM kullanıcıları operatör kodu ve telefon numaralarını değiştirmeksizin istedikleri operatörden hizmet alma özgürlüğüne kavuşmuş ve sektörde gerçek rekabetin önündeki en büyük engellerden birisinin kaldırılması yolunda önemli bir adım atılmıştır.

Yönetmelik bu tüketici hakkına zemin oluşturacak hukuki altyapının tesisini sağlamakta ve sürecin nasıl işleyeceğine ilişkin genel hükümleri ihtiva etmektedir. Ancak asıl iş bugün itibariyle başlamaktadır. Yönetmeliğin en kısa sürede ve en etkin biçimde hayata geçmesi ve böylelikle GSM kullanıcılarının herhangi bir engellemeye maruz kalmaksızın bir an önce bu haktan istifade edebilmeleri için gerek Telekomünikasyon Kurumu gerekse tüm GSM işletmecilerine önemli vazifeler düşmektedir.

Tüm çalışanlarıyla Avea ailesi sektörde tüketicilerin tercih hakkına saygı duymayı ve memnuniyetini sağlamaya çalışmayı ana ilke olarak benimsemiş olup, gerek halihazırdaki aboneleri gerekse numaralarını taşıyarak Avea ailesine katılmak isteyecek tüm yeni abonelerin en kolay biçimde bu haktan yararlanması için tüm gayretleri seferber etme konusunda kararlıdır.

Ümidimiz, diğer işletmecilerin de konuya aynı hassasiyetle yaklaşmaya devam etmeleri ve 2007 ilkbaharının GSM kullanıcılarının baharı olması için numara taşınabilirliğinin süratle hayata geçmesi yolunda Telekomikasyon Kurumu’na el birliğiyle destek olunmasıdır.” dedi.