Ana sayfa BT Gündem Ocak ayında virüslerde NOEL etkisi

Ocak ayında virüslerde NOEL etkisi

130
0

ESET’in Live Grid Tehdit İstatistikleri‘nde son iki ayda önemli değişiklikler kaydediliyor. USB gibi çıkarılabilir aygıtlar yoluyla bulaşan zararlı yazılımlar 2011 yılı boyunca en büyük tehditi oluştururken, yeni yılla birlikte “HTML/ScrInject.B.Gen“ olarak tanımlanan bir virüs, dünyada en sık görülen zararlı yazılıma dönüştü. Bu virüs HTML web sayfalarının karmaşık kaynak kodlarının bulunduğu komut dosyalarında yer alıyor ve kötü amaçlı yazılımları otomatik olarak indirme ya da sahte sitelere yönlendirme gibi etkiler içeriyor.  

Başka sitelerin güvenilirliğini kullanıyor

Siber suçlular, aslında bir kodu ifade eden “HTML/ScrInject.B.Gen“ virüsünü, düzgün ya da güvenilir olarak bilinen sitelere bir link görüntüsüyle gömüyorlar. Link tıklandığında virüs harekete geçiyor ve otomatik olarak kötü amaçlı bir yazılım kullanıcının bilgisayarına indiriliyor. Amaç burada da yine klasik. Siber suçlular, bu yöntemle mümkün olduğunca paraya dönüştürülebilecek, parola, şifre, banka bilgileri gibi kişisel bilgilere ulaşmayı hedefliyor.

Noel etkisi

ESET Güvenlik Uzmanı Peter Stancik, HTML/ScrInject zararlısının Aralık ayında yükselişini ve Ocak ayındaki artışını dünyadaki Noel kutlamalarına bağlıyor. Stancik, “Daha fazla alışveriş, daha dikkatsiz tıklamalar ve daha fazla popularite… Daha önceki yıllarda da, Kasım ayında başlayan Noel nedeni ile belirli türlerdeki tehditlerde artış gözlemlemiştik” değerlendirmesini yaptı. Peter Stancik, güncel bir antivirüs yazılımının bu kodu engelleyebildiğini belirterek, “ESET NOD32 ve ESET Smart Security gibi yazılımlar başta olmak üzere ESET antivirüs yazılımları, bu virüsleri farkedip, sisteme bulaşmadan engelleyebiliyor.

Live Grid Hakkında

ESET’in bulut-tabanlı zararlı yazılım toplama sistemi Live Grid® tüm dünyadaki ESET kullanıcılarından derlediği verileri işliyor. Aralıksız süren bu derleme işlemi sayesinde ESET Virüs Laboratuvarı teknisyenleri dünya genelinde yayılmakta olan zararlı yazılımlar ve yapıları ile ilgili anında ve doğru bilgi sahibi oluyorlar. Tehdidin, saldırı alanları ve şablonunun detaylı analizi sayesinde ESET sezgisel imzalarını geliştirerek kullanıcılarını bu günden yarının tehditlerine karşı koruyabiliyor.