Ana sayfa BT Gündem Oger Telecom rüşvet verdi mi?

Oger Telecom rüşvet verdi mi?

140
0

Dünya ülkeleri arasında rüşvet sıralamasında çok önemli bir yerdeyiz. Devlet dairelerinde, gümrüklerde, orda burda… Ama böylesi ne yazıldı ne çizildi. Gazetelerin bazılarında Türkiye’ye gelen Oger Telekom’un 2.5 milyar dolar rüşvet verdiği haberleri yayımlandı. Uff dedik, habere baksanıza… Herhalde hükümeti düşürmek ya da Lübnan’a asker sokmak için vermişti bu rüşveti. Başka ne olabilir ki? 2.5 milyar dolar bu.Ancak haberin detayına bakınca “bu ülkede artık beni hiçbir şey şaşırtmaz” isimli tezimiz bir kez daha çürüdü. Meğerse neymiş? Devletim Türk Telekom’un satışına gelen şirketlerin hepsinden yatırım ve iş planı istemiş. Oger de iş planını vermemek için 2.5 milyar dolar rüşvet vermiş. Bundan daha inandırıcı bir de “kıyamet alameti sakallı bebek doğdu” haberi vardı yıllar önce. Büyük gazetelerin tek rakibi, eskinin Tan gazetesi…

Düşünelim, tartalım öğrenelim:
1. Bir şirket iş planını vermemek için 2.5 milyar dolar rüşvet verir mi?
2. Eğer iş planınızı vermemek için 2.5 milyar dolar veriyorsanız bu paranın sizinle birlikte aynı ihaleye giren diğer şirketlere de yaradığını anlamaz mısınız?
3. Rüşveti 2.5 milyar dolar olan bir şirketin değeri 6.5 milyar dolar eder mi?
4. 2.500.000.000 dolar, gördüğünüz gibi 10 rakamdan oluşuyor. Yazması bile ciddi vakit alıyor. 100 dolarlık banknotlardan oluştuğunu düşünseniz 250 bin deste yapar. Üst üste koyduğunuzda 10 katlı bir apartmanda 250 bin tuğla var mıdır sorusunun cevabını size bırakıyorum. Yani bu para saklanmaz, minare çuvala sığmaz.
Hal böyleyken; bunun ihbarını yapan aklıevvel ve sayfalarında kullanan büyük gazetecilerin zeka yaşlarının değerlendirmesini kamuoyuna bırakıyorum. Yani Türk Telekom’u eleştirecek ADSL tarifesi, hat kalitesi ve kapasitesi gibi konular bitti de bunlara mı bakıyoruz. ?..

Bu arada özellikle üstünde durulması gereken bir konu daha var: O devletim nasıl bir devlettir ki kendine gelen her düzgün ihbarı değerlendirmek zorunda hisseder kendini? Mesela ben şimdi uzaylılar Türklerin füze yapmaması için başbakana rüşvet verdi gibi resmi bir başvuru yapsam devletim bunu kaale almak zorunda mı? Mahkemelerimizin bir “oha (olmayan haber algısı) katsayısı” yok mudur?

Bir sözüm de Oger Telecom’a: Eğer gerçekten böyle paralar verebiliyorsanız lütfen şu satırlarda yazan sevgili kulunuzun banka hesabını da görünüz. Ne bileyim iş planı vermemek için 2.5 milyar dolar veriyor ve bunu içinize sindirebiliyorsanız ben sizden hiçbir şey istemiyorum. Bu anlamda bana bir 2.5 milyon dolar… Yok yok 2.500 dolar verseniz bile kafi. Eğer vermezseniz sizden günaşırı iş planı, yemek planı, eğlence planı, karısıyla günlük zaman geçirme planı gibi şeyleri isteyeceğim. Bana susmam için 75 milyar dolar verdiler gibi şikayetlerle sizleri mahkeme koridorlarına taşıyacağım.
Bunu bir düşünün ey sağa sola 2.5 milyar dolar dağıtmaya hevesli telekom şirketinin üst yönetimi…
Ha bu arada Türk Telekom’u almak için üstüne kaç para rüşvet istenmesi gerektiğini sorgulayacak bir delikanlı gazeteci arıyorum. Bizim cevval gazeteciler de bunu ihbar kabul edip Oger Telecom müdürlerinin hesaplarını incelerler mi acep?