Öğretmenler, geleceğin eğitimini tartıştı

T.C. Milli Eğitim Bakanlığı işbirliğiyle hayata geçirilen Intel Gelecek için Eğitim Projesi’nin mimarları, Türkiye’nin dört bir yanından 210 Uzman Formatör Öğretmen (Master teacher), MEB Esenköy Hizmetiçi Eğitim Merkezi’nde düzenlenen Intel Uzman Formatör Öğretmen Forumu’da biraraya geldi. Uzman Formatör Öğretmenler, Intel Uzman Formatör Öğretmen Forumu kapsamında 5 gün boyunca Gelecek için Eğitim programının mümkün olan en verimli ve sağlıklı şekilde yürütülmesi amacıyla düzenlenen eğitimlere ve takım çalışmalarına katılacak. 81 ilden binlerce öğretmene bilgisayarı müfredatlarında kullanma eğitimi veren Uzman Formatör Öğretmenler, oluşturulacak tartışma platformlarında Gelecek için Eğitim Programı’nın yürütüldüğü diğer illerde yaşanan deneyimlerinden faydalanma ve Türkiye’nin dört bir yanından farklı öğrenileri paylaşma fırsatı da bulacak.

3 yıl içinde 50.000’den fazla öğretmene bilgisayar formasyon eğitimi vermeyi amaçlayan Intel Gelecek için Eğitim programının en tepesinde yer alan uzman formatör öğretmenler Yalova’da bulunan MEB Esenköy Hizmetiçi Eğitim Merkezi’nde biraraya geldi. 2004-2005 öğretim yılına girerken “Intel Gelecek için Eğitim” projesinin gidişatını değerlendirmek üzere çeşitli çalışmalar yapacak ve fikir alışverişinde bulunacak uzman formatör öğretmenler, 5 gün boyunca Intel Uzman Formatör Öğretmen Forumu’nda eğitim görecek ve ekip çalışmalarına katılacak. Intel Gelecek için Eğitim projesine katkılarıyla projenin devamlılığını sağlayan uzman formatör öğretmenler ve onların eğittiği formatör öğretmenler, şimdiye kadar Türkiye’nin dört bir yanında 11.000’i aşkın öğretmene bilgisayarı müfredatlarında kullanma eğitimi verdi. Intel Uzman Formatör Öğretmen Forumu, uzman formatör öğretmenlerin bilgi alışverişinde bulunmaları, yaratıcılıklarını arttırmaları ve beyin fırtınası yaparak projenin mükemmelleştirilmesine katkıda bulunmaları açısından önem taşıyor.

MEB Eğitek Genel Müdürü Doç. Dr. Nizami Aktürk ve Intel Ülke Eğitim Müdürü Murat LeCompte’un katılımıyla, Intel Uzman Formatör Öğretmen Forumu’nun açılışı 27 Eylül 2004 Pazartesi günü gerçekleştirildi. Intel Gelecek için Eğitim Projesi’nin elde ettiği başarıları değerlendiren ve gelecek dönem hedeflerini aktaran Aktürk, bu başarıların uzman formatör öğretmenler sayesinde gerçekleştirildiğini söyledi.

MEB Eğitek Genel Müdürü Doç. Dr. Nizami Aktürk, eğitim ve öğretimin teknolojik gelişmelerle desteklenmesi, yaygınlaşması, niteliğinin yükseltilmesi açısından Intel Gelecek için Eğitim projesinin, Milli Eğitim Bakanlığı Eğitim Teknolojileri Genel Müdürlüğü’nün amaç ve misyonuyla birebir örtüştüğünü söyledi. Aktürk konuşmasını şöyle sürdürdü: “Teknolojinin gün geçtikçe önem kazandığı ve hayatımıza girdiği çağımızda, eğitimin de teknolojiye ayak uydurması Eğitek’in amacı. Intel Gelecek için Projesi’nin mimarları olan uzman formatör öğretmenler, bu amaca var güçleriyle hizmet ediyorlar. Bir sene gibi kısa bir zamanda 11 binden fazla öğretmene bilgisayarı müfredatlarında kullanma eğitimi verdiler. Bu rakamın 3 yıl sonunda başlangıç hedefimiz olan 50 binin çok üzerine çıkacağına inanıyoruz.”

Intel Gelecek için Eğitim projesinin ilk yılını değerlendiren Intel Ülke Eğitim Müdürü Murat LeCompte, çocuklar için iyi bir gelecek inşa etmede teknolojinin oynadığı rolün önemine değindi. Intel’in bu projeyi Türkiye’de uygulamaya başlamasıyla eğitim sisteminde devrimsel bir ilerleme kaydedilmesini amaçladıklarını belirten LeCompte, “Uzman formatör öğretmenlerimiz bu devrimde başı çekecekler. Onlar sayesinde öğretmenler bilgi teknolojilerinden yararlanmayı ve bilgisayar sayesinde bilgiyi daha etkin bir şekilde paylaşmayı öğreniyorlar” dedi.

Intel Gelecek için Eğitim programı, piramit mantığı ile Kıdemli Uzman Formatör Öğretmenlerin, Uzman Formatör Öğretmenleri yetiştirmesi, Uzman Formatör Öğretmenlerin ise katılımcı öğretmenleri yetiştirmesi prensibine dayanıyor. Uzman formatör öğretmenlerle katılımcı öğretmenlerin yüzyüze gerçekleştirdiği bu eğitim 60 saat sürüyor. Bu süreç ile 3 yıl sonunda toplam 50 binin üzerinde öğretmene eğitim verilmesi hedefleniyor. Eğitim veren öğretmenler, verdikleri eğitimler ile ilgili periyodik olarak raporlama yapıyorlar.

Programın 30 ülkede kullanılan içeriği, Türkçe’ye ve MEB müfredatına uygun olarak yerelleştirildi. Programın uygulandığı tüm ülkelerde yapılan bu uyarlama çalışması, Türkiye’de Boğaziçi Üniversitesi Eğitim Fakültesi tarafından yapıldı ve uyarlama ekibinde, Eğitim Fakültesi öğretim görevlileri dışında, danışman olarak ilkokul öğretmenleri de yer aldı.

Intel Gelecek için Eğitim programı halen 30 ülkede yürütülüyor. Tüm dünyada program kapsamında müfredatlarında bilgisayar teknolojisini kullanma eğitimi alan öğretmenlerin sayısının 2005 yılına kadar 2 milyona ulaşması bekleniyor.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Biz, bağımsız yayın kuruluşu olarak, size sunduğumuz hizmetin maliyetini, reklam gelirleri ile karşılıyıoruz. Reklam gelirlerimizii artırmamıza yardımcı olun.