Öğretmenler gününde Microsoft’tan Öğretmene küresel destek

Dünya çapında hayata geçirdiği projeler ile öğretmenlere destek vermeyi sürdüren Microsoft Türkiye’de de eğitimcilerin Öğretmenler Günü’nü kutluyor. Microsoft eğitim alanında öğretmenlere destek verdiği projeler kapsamında son olarak Yenilikçi Öğretmenler Küresel Forumunda ABD Eğitim Bakanlığı, British Council ve Smithsonian Institution ile yaptığı işbirlikleri ile eğitim dünyasına girmek isteyen öğretmenlere öğrencilere sınıflarında ilham verebilmeleri ve performanslarını artırabilmeleri için katkı sağlayacak yeni çalışmalarını duyurdu. Öğrencilerin 21. yüzyılda ihtiyaç duydukları eğitim, beceri ve fırsatlar doğrultusunda ilerleyebilmelerinde eğitimcilerin önemli bir yer tuttuğuna inanan Microsoft, eğitimcilerin teknolojinin gücü ile yeni ve önde olabilmeleri için çalışmalarını yürütüyor.

 

Microsoft, ders programlarında yaratıcı ve verimli bir şekilde teknolojiyi kullanan öğretmenlerin ve okul liderlerini buluşturduğu Yenilikçi Öğretmenler Küresel Forumu’nda, başarılı öğretmemlere küresel seviyede rekabet etme, yaratıcı fikirlerin derslerde öğrencilere etkisi ve hayata nasıl geçirilebileceği konusunda birlikte çalışma imkânı sundu.

 

Yenilikçi Öğretmenler Programı’nın eğitimcilerin öğrencileri geleceğe daha etkin bir şekilde hazırlayabilmeleri için Microsoft’un eğitim konusunda yaptığı pek çok yatırımdan bir tanesi olduğunu belirten Microsoft Eğitim Başkan Yardımcısı Anthony Salcito, “Microsoft olarak işletmelerin ihtiyaçlarının sosyal sorumluluk ile bir araya gelmesi durumunda harika şeylerin ortaya çıkacağına inanıyoruz. Günümüzün artan rekabetçi küresel ekonomisinde, eğitime destek konusunda aynı derecede tutkulu olan işletmeleri bir araya getirmenin gelecek nesillerin liderlerini yetiştirmek için önemli bir adım olarak görüyoruz. Günümüzün ekonomik dünyasında yüksek beceri gerektiren işlerde başarılı olabilecek öğrencilerin yetişmesi için yetenekli eğitimciler hayati öneme sahip” dedi.

Microsoft Türkiye olarak eğitimde teknojinin önemli bir yer tuttuğuna inandıklarını ve Türkiye’nin 2023 vizyonu doğrultusunda destek verecek proje ve programlar yürüttüklerini belirten Microsoft Türkiye Kurumsal Sosyal Sorumluluk ve Eğitim Programları Yöneticisi Erdem ERKUL, “Hedefimiz,  bilişimin gücü ile yeni ve önde olmak için ulusal eğitim gücümüzü teknolojinin getirdiği yenilikler ile destekleyerek ülkemizde öğrenme kalitesini artırmak. Geleceğin liderleri olacak olan öğrencilerimizin verimlilik ve performansını artırdığımızda uluslararası platformlarda rekabet edebilmeleri ve böylece ülkemizin itibarını da artırmaları bizim için önem teşkil etmektedir ” dedi.

Türkiye’den bu etkinliğe katılan Diyarbakır Nevzat Ayaz Anadolu Lisesi okulunda İngilizce Öğretmeni Gülsüm Özerol, “Yenilik ve değişimin kaçınılmaz olduğu günümüz dünyasında eğitim ortamımızı da çağın gereklerinden, yeniliklerinden ve teknolojik gelişmelerinden ayrı düşünemeyiz. Diyarbakır Nevzat Ayaz Anadolu lisesinde iki destek öğretmen altı öğrenci ile hazırlayıp sunduğum Yenilikçi İngilizce adlı projemiz ile hem Türkiye hem de Ortadoğu ve Afrika Yenilikçi Öğretmenler forumunda işbirliği kategorisi birincisi olarak ülkemizi ABD’de düzenlenen Dünya Yenilikçi Öğretmenler forumunda temsil etmenin büyük mutluluğu ve gururu içerisindeyim. Bizlere bu fırsatı veren Milli Eğitim Bakanlığımız ve Microsoft’a sonsuz teşekkürlerimi sunuyorum.” dedi.

Microsoft bu etkinlikte ayrıca, tüm dünyada eğitim kalitesini ve eğitime erişimi iyileştirmek amacıyla,  eğitim fırsatları ve kültürel ilişkiler alanında uluslararası bir kuruluş olan British Council ile yeni ve beş yıllık bir ortaklık içerisine girdiğini de duyurdu. Bu ortaklık, Microsoft ve British Council’ün imkânlarını bir araya getirecek ve milyonlarca öğrencinin 21. yüzyılda hem özel hem de iş yaşamlarında ihtiyaç duyacakları becerileri edinmeleri için bilişim teknolojilerinin eğitimde yenilikçi uygulamaların artması için kullanımını artıracak. Microsoft ve British Council ilk proje için 1’er milyon USD aktarmayı taahhüt etti, bu para Etiyopya, Gana, Kenya, Nijerya, Tanzanya ve Uganda’da Windows MultiPoint Server üzerinden 80 okulda dijital erişim noktası oluşturulması için kullanılacak. Proje ile bir yandan bölgenin tümünde okur yazarlık artırılırken bir yandan da 20 binden fazla okul yöneticisi ve öğretmenin eğitilmesi ile 100 binden fazla öğrenciye dijital erişim imkânı sağlanması öngörülüyor.

 

Proje, hâlihazırda Afrika’da British Council tarafından yürütülen benzeri bir proje ile Microsoft ve Clinton Global Initiative’deki diğer ortakların 2010’da Haiti’de 40 “denizfeneri” okulunda Windows MultiPoint Server ile çalışan ve 24 bin öğrenciye hizmet eden laboratuarların oluşturulmasına yönelik verilen bir taahhütten esinlenerek oluşturuldu. British Council başkanı Martin Davidson, konu ile ilgili açıklamasında “Microsoft ile yeni ortaklığımızdan memnunum, bu sayede tüm dünyadan milyonlarca öğretmen ve öğrenciye fırsatlar yaratacağız. Bu işbirliği sayesinde eğitimde teknolojinin sunduğu yeniliklerden faydalanarak tüm dünyada  gençleri 21. yüzyıla hazırlamak için güçlü bir katkı sunabiliriz”.

Microsoft Eğitimde İş Ortakları, Smithsonian Institution ve TakingITGlobal, geçen yıl Güney Afrika’daki Forumda duyurulan Shout programını genişletmeye devam ediyorlar. Bu ortaklık, araştırma ve eğitim kaynaklarını öğretmenler ve öğrencilerle bir araya getirmek ve bu sayede çevreye önemli ve pozitif bir katkı sunma yolunda bir güç yaratmak için teknolojinin imkânlarını kullanıyor. Bu yılın programı su kalitesi ve su miktarına, suyun hem insanlar hem de çevre için güvenli olmasına ve aşırı su ile yetersiz su krizlerinin yönetimine odaklanıyor.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu