Okullar bu hafta tatil, haftaya uzaktan eğitim başlıyor

Tüm dünyayı etkisi altına alan yeni tip korona virüs COVID19’a Türkiye’de de rastlanması sonrasında ilk ve orta dereceli okullar bir haftalık erken bahar tatiline girdi. Tatil sonrası eğitim, 23 Mart itibarıyla Eğitim Bilişim Ağı EBA üzerinden devam edecek. 

Milli Eğitim Bakanlığı, internet üzerinden eğitim ile birlikte TV yayınları ile de bu eğitimi vermek üzere hazırlık yapıyor. 23 Mart Pazartesi günü başlayacak eğitimler için Milli Eğitim Bakanlığı, mobil operatörlerle birer protokol imzalayarak EBA üzerinden eğitim almak isteyen öğrenciler ve velilerin hatlarına sadece EBA’da kullanılmak üzere 3GB internet tanımlanmasını sağladı.
Operatörler ise bu 3GB’ı artırarak abonelerine hizmet vereceğini duyurdu.
Turkcell, BİP Mobil uygulamasını kullanarak, EBA kanalını takip eden kullanıcılarına, MEB’in verdiği 3GB interneti yıl sonuna kadar toplam 6GB olarak sunacak. Her ay Turkcell 3GB interneti kullanıcıların hattına yükleyecek.
Türktelekom ise 3GB üstüne, 5GB internet daha veriyor. Verilecek 5GB internet, EBA uzaktan eğitimi devam ettiği sürece verilecek. TT Mobil abonelerinin 5GB ilave interneti kullanıma açtırmaları için 5555’e EBA yazıp SMS atması gerekiyor.
Vodafone ise Mart ayı sonuna kadar Eğitim Bilişim Ağı (EBA) içeriklerine erişmek isteyen kurumsal ve bireysel tüm müşterilerine bakanlığın 3 GB’lık desteğine 3 GB daha ekleyerek toplam 6 GB internet tanımlayacak. Bu işlem için son tarih 5 nisan.

Dünya ne yapıyor?
COVID19’a karşı önlemler kapsamında, Microsoft, birlikte çalışma uygulaması Microsoft Teams’i tüm dünyada 6 ay boyunca ücretsiz olarak kullanıcıların hizmetine sunacağını belirtti.
Amerikan BTK’sı olarak tanımlayabileceğimiz FCC, T-Mobile’ın daha geniş alanda hizmet sunabilmesi ve haberleşmenin aksamaması için 600 MHz frekans bant genişliğini salgın kontrol altna alınanana kadar yükseltti.
Wi-fi hizmeti sunan Comcast, ABD genelinde bulunan hotspotlarından bu hizmeti almak isteyen kullanıcılar için bu hizmeti ücretsiz hale getirdi.
ABD’nin mobil operatörlerinin tamamı, mobil internet paketlerindeki kotaları kaldırdı. Sınırsız-kotasız paket haline getirdi.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu