Ana sayfa BT Gündem Olympus Türkiye’de hedef büyüttü

Olympus Türkiye’de hedef büyüttü

100
0

Görüntüleme teknolojilerinde dünyanın lider markalarından Olympus Türkiye Temsil Ofisi’nin açılışı Olympus Avrupa Başkanı Michael Handa, Bağımsız Devletler Topluluğu (BDT), Türkiye, İsrail ve Afrika Bölge Müdürü Uwe Lüssem ve Türkiye Ülke Müdürü Ali Demirtel’in katılımı ile düzenlenen bir basın toplantısı ile kamuoyuna duyuruldu. Toplantının açılış konuşmasını yapan Michael Handa, Olympus’un sağlık, bilişim teknolojileri, görüntüleme teknolojileri ve diğer alanların da dahil olduğu tüm sektörlerde geçtiğimiz yıl Avrupa cirosunun 7 milyar Euro olduğunu belirtirken, sadece görüntüleme teknolojilerinden elde edilen gelirin 2 milyar Euro seviyesinde olduğunu kaydetti. Türkiye’de ekonomik istikrarla birlikte satın alma gücünün arttığına dikkat çeken Türkiye Ülke Müdürü Ali Demirtel ise “Bu durum bizim hedef kitlemizin arttığı anlamına geliyor. Ayrıca AB uyum mevzuatı ile artmasını beklediğimiz gelir seviyesi ile emekli kesiminin gelir seviyesinin artmasına paralel olarak, şu anda hedef yaş kitlesinin altında olanların da pazara dahil olmasının da fotoğraf makineleri pazarında büyüme olduğuna işaret ediyor” dedi. Demirtel “Geçtiğimiz sene tüm elektronik kalemler göz önüne alındığında Türkiye’de adet bazında en hızlı büyüme yüzde 88 ile fotoğraf makinelerinde görülürken, bu sektördeki ciro bazlı büyüme yüzde 45 seviyesinde olduğunu belirterek bu durumun ürünlerin fiyatlarının da gerilediğinin bir göstergesi” değerlendirmesinde bulundu.
Türkiye’de en çok fotoğraf makinesinin yüzde 65 ile elektronik zincir marketlerde satıldığına dikkat çeken Demirtel şunları söyledi: “Bunu büyük market zincirler takip ediyor. Internet üzerinden alışverişlerin payı ise yüzde 5 oranında. Ancak internet üzerinden alışverişlerin orta vadede büyük patlama göstereceğine inanıyoruz. Bu yüzden bu alana ciddi anlamda yatırım yapmayı planlıyoruz.” Demirtel, Olympus Türkiye’nin şu anda yüzde 4.3 ile pazardaki yedinci marka olduğunu anlatırken ise “Ancak bu mali yılımızın sonunda bu oranı yüzde 10 seviyesine çıkarmayı hedefliyoruz. Fiyatla değil kalite ile rekabet ederek geleceğimiz bu seviye bizi elektronik pazarında ilk 3’e taşıyacak” diye konuştu.
GÜLÜMSEMEDEN ÇEKMİYOR
Toplantıda yeni ürünleri tanıtan BDT, Türkiye, İsrail ve Afrika Bölge Müdürü Uwe Lüssem ise Olympus’un her zaman en son teknolojileri uygulamaya devam ettiğine dikkat çektiği konuşmasında “Şu anda herkese uygun makinelerimiz bulunuyor. Birçok makinemiz su geçirmez özelliğe sahip. Bazıları ile 10 metreye kadar su altında çekim yapabiliyorsunuz” dedi. Olympus’un uzun bir zamandır yüz tanıma teknolojisi kullandığına da dikkat çeken Lüssem “En son teknolojimiz ise gülümsemeden çekmeyen fotoğraf makinesi. Öyle ki ‘smile mod’a sahip modellerimizde bu özelliğin kullanılması ile çocuğunuzun ya da sevgilinizin fotoğraflarını sürekli gülerken çekmeniz mümkün” diye konuştu.