Ana sayfa BT Gündem On-line seyahati sevdik

On-line seyahati sevdik

96
0

İnternet güvenliğinde dünya lideri Internet Security Systems (ISS) araştırmasına göre, internet kullanıcıları tatil ve seyahat temalı web sitelerini çok seviyor. Son 12 ayda, sehayat içerikli web sitesi sayısında %25’lik bir artış saptandı. Avrupa e-ticaret araştırma kurumu EuroStats’ın Forrester Research işbirliği ile gerçekleştirdiği rapora göre, Avrupalı tüketicilerin internette harcadıkları her avro, sterlin veya kron’un üçte biri tatil rezervasyonuna harcanıyor. Rapora göre ayrıca, online seyahat pastasının 2011 yılına kadar %133 oranında büyüyerek, 77 milyar avroya ulaşacağı tahmin ediliyor.

Türkiye temsilciliğini İnfonet’in gerçekleştirdiği ISS’in araştırmasına göre ise, dünyadaki seyahat web sitelerinin yarıdan fazlası (%60.4’ü) ABD’de. %12.9’la Almanya ikinci, %5 ile de İngiltere üçüncü geliyor.

Seyahat web sitelerinde ilk 5 ülke ve oranları şöyle:

1. ABD % 60.4
2. Almanya % 12.9
3. İngiltere % 5
4. Avusturya % 4.2
5. Kanada % 2.9
6. Diğer ülkeler % 14.5

Sadece Avrupa ülkeleri ele alınacak olursa, ilk 5 sıralaması şöyle:

1. Almanya % 12.9
2. İngiltere % 5
3. Avusturya % 4.2
4. Hollanda % 1.3
5. Fransa % 1.2

ISS Güvenlik Teknolojileri Uzmanı James Rendell’e göre, geniş bant kullanımı yaygınlaştıkça giderek artan sayıda seyahat operatörü internet üzerinden tüketicilere cazip koşullar sunacak. Rendell, internet kullanıcılarını tanınan firmaların hizmetini kullanmaların konusunda uyararak, “internet kullanıcıları özellikle tatil döneminde yemleme ataklarına karşı uyanık olmalılar. Tatil vaadleri ile gelen e-postaları da göndereni tanımıyorlarsa açmasınlar” dedi.

Başlıca tur operatörlerinin yanısıra, irili ufaklı çeşitli niş alanlarda da renkli ve çeşitli seyahat ve turizm sitesi bulunuyor. Rendell’e göre, ne yazık ki, online da tatilciler kadar heyecanla tatil sezonunu bekliyor.

ISS Proventia ürün yelpazesi içinde ISS Proventia Webfilter ürünü, şirketlerin çalışanlarının internet kullanımını optimize ederek, iş dışı amaçla internet kullanımını önlemek üzere tasarlanmıştır. Böylece hem çalışanların verimliliği artmakta, hem de işyerinde illegal özel sörf yolculukları ile tatil planlamaları önlenebilmektedir.