Önce burs sonra staj

Intel’in geniş kapsamlı ve uzun soluklu “Türkiye ve Orta Doğu e-Dönüşüm İnisiyatifi”nin bir parçası olarak Türkiye, Mısır ve Ürdün’deki üniversitelerde yürürlüğe girecek olan “Intel Mühendislikte Mükemmellik Program”ından, Boğaziçi, Gazi ve Orta Doğu Teknik Üniversiteleri öğrencilerinin yararlanacağı açıklandı. Intel’in bölgede teknoloji yeteneklerini, bilgi transferini ve ekonomik gelişmeyi uzun vadede desteklediğini gösteren program, üniversitelerin teknoloji ile ilgili bölümlerde okuyan başarılı mühendislik öğrencilerine burs sağlayacak.Intel Türkiye Genel Müdürü Ege Ertem ve Ülke Eğitim Müdürü Murat LeCompte ile Boğaziçi Üniversitesi Dekan Yardımcısı Prof Dr. Yasemin Kahya Palandüz ve Boğaziçi Üniversitesi Elektrik Elektronik Bölüm Başkanı Prof Dr. Kadri Özçaldıran’ın katıldıkları basın toplantısında yapılan açıklamalara göre, “Intel Mühendislikte Mükemmellik Programı” ile programa dahil olan üniversitelerin, beş öğrencisine, üç yıllık tam burs, ve Intel’in dünyanın çeşitli yerlerindeki merkezlerinden birinde 3-6 ay kadar staj yapma olanağı sağlanacak.

Intel Türkiye Genel Müdürü Ege Ertem, konuyla ilgili olarak şunları belirtti: Intel olarak “Mühendislikte Mükemmelik Programı” ile bilgi ve iletişim teknolojisi yeteneklerini geliştirmeyi ayrıca bilgi transferini kolaylaştırmayı amaçlıyoruz. Programa katılacak öğrenciler ileride ülkemizdeki ekonomik gelişmeye ve yeni iş olanakları yaratılmasına yardımcı olacak, böylece Türkiye’nin ve Orta Doğu ülkelerinin global pazarlarda rekabet etmesini sağlayacak ve bölgenin genel olarak büyümesini hızlandıracaklar”.

Intel Ülke Eğitim Müdürü Murat LeCompte ise; Intel olarak ülkemizin önde gelen üniversitelerinin öğrencilerine sağladığımız burslar ile hem onlara destek olmayı hem de sektörde eksikliği duyulankalifiye eleman yaratma konusunda öncülük yapmayı hedefliyoruz. Ülkemizin önde gelen bilişim teknolojileri bölümlerine sahip olmaları ve bu konuda ülkemizin söz sahibi kurumları olmaları nedeniyle programı Boğaziçi, Gazi ve Orta Doğu Üniversitelerinde sürdürmeyi uygun bulduk.

Programda yer alacak öğrencilerimizin, eğitimlerini BT ile ilgili bir bölümde sürdürüyor olmaları, İngilizce’ye hakim olmaları, yüksek not ortalaması gibi kriterlere dayanarak seçeceğiz.’ dedi.

Boğaziçi Üniversitesi Elektrik Elektronik Bölüm Başkanı Prof Dr. Kadri Özçaldıran ise; Programa dahil olan öğrencilere sağlanan bursun yanısıra staj olanağının onların motivasyonlarını arttırıcı ve iş hayatlarındaki hefelerine odaklanmaları için de yol gösterici bir deneyim olacağını belirtti. Özçaldıran, öğrencilerin gelecekteki öğrenim ya da iş hayatlarında Intel gibi büyük bir şirket tarafından verilen bursa sahip olmalarının kendilerine ayrıcalık sağlayacak bir unsur olduğuna inandığını söyledi.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Biz, bağımsız yayın kuruluşu olarak, size sunduğumuz hizmetin maliyetini, reklam gelirleri ile karşılıyıoruz. Reklam gelirlerimizii artırmamıza yardımcı olun.