Ana sayfa BT Gündem Önce numara taşınabilirliği sonra 3G ihalesi

Önce numara taşınabilirliği sonra 3G ihalesi

164
0

Telekom Teknik Elemanlar Derneği, Telekomünikasyon Kurumu’nun, üçüncü nesil mobil sistemler (3G) ihalesinin 7 Eylül 2007’de yapılmasına ilişkin kararının yürütmesinin durdurulması istemiyle dava açtı.Ankara 9. İdare Mahkemesine verilen dilekçede, Numara Taşınabilirliği Yönetmeliği’nin iptali ve yürütmesinin durdurulması istemiyle Danıştayda açılan davada yasal sürecin devam ettiği, bu sonuçlanana kadar ihalenin ertelenmesi istendi.

Konuyla ilgili bilgi veren Telekom Teknik Elemanlar Derneği Başkan Yardımcısı Kemal Omrak, Turkcell’in, 1 Şubat 2007 tarihinde yayınlanan ve cep telefonu abonelerinin mevcut numaraları ile başka operatöre geçebilmelerinin yolunu açan ”Numara Taşınabilirliği Yönetmeliği”nin, lisans anlaşmasıyla kazanılan hakları ihlal ettiği gerekçesiyle iptali ve yürütmesinin durdurulması istemiyle Danıştayda dava açtığını söyledi.

Davayla ilgili yasal sürecin hala devam ettiğini belirten Omrak, bu süreç devam ederken, 3G ihalesinin yapılmasının Turkcell’in ”doğal tekel olan zırhını daha da güçlendireceğini” savundu.