Önce tabletler gelecek sonra internet ağı tamamlanacak

AK Parti’nin seçim vaatleri arasında yer alan ancak işleyişi ve projesiyle birçok tartışmaya yol açan Milli Eğitim Bakanlığı’nın Fatih Projesi tartışmalı ihalelelerle devam ediyor. Bakanlığın 8 Ağustos 2012’de ihale duyurusunu yaptığı ancak daha sonra ihale tarihini 29 Ağustos’tan 11 Eylül’e ertelediği Fatih Projesi kapsamındaki “3362 Ortaöğretim Kurumunun Yerel Alan Ağı (LAN) Pasif Üyeler ve Aktif Cihazlar Kurulum İşi” 210 günde geçici kabule hazır hale getirilecek. Kısacası Türkiye’deki 6 binin üzerindeki ortaöğretim kurumunun sadece yarısı 2012 -2013 ortaöğretim yılı sonunda ancak tablet bilgisayarların internet ile birlikte kullanılabileceği altyapıya kavuşacak.

Buna karşılık bakanlık genişletilmiş pilot projesi ile yeni bir tablet bilgisayar alım ihalesi daha açtı. 2 Ekim’de gerçekleştirilecek ihalede alınacak tablet bilgisayarlar 60 gün içinde teslim edilecek. Kısacası tablet bilgisayarlar en az 5 ay süre ile öğrencilerin elinde sadece birer oyuncak olarak kalacak.

Sayıları 30 bini geçen ilköğretim okullarındaki internet altyapısının Fatih Projesi’nin gerektirdiği ağ altyapısına ne zaman kavuşacağı, bu okullarda okuyan öğrencilere tablet bilgisayarların ne zaman satın alınacağı ise belli değil. Fatih Projesi, yerel üreticiye destek olması açısından önem taşırken bu projeye başta Microsoft’un kurucusu Bill Gates olmak üzere pek çok isim karşı çıkmıştı. Fatih Projesi’ne yönelik eleştiriler başta projenin doğru kurgulanmamış olması olmak üzere, eğitim yazılımları, eğitim materyallerinin sunumu, projede kullanılacak olan tabletlerin 3G desteği olmadan sunularak öğrencilerin hala hazır halde bulunmayan okullardaki internet ağlarına mahkum edilecek olmasını kapsıyor.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Biz, bağımsız yayın kuruluşu olarak, size sunduğumuz hizmetin maliyetini, reklam gelirleri ile karşılıyıoruz. Reklam gelirlerimizii artırmamıza yardımcı olun.