Operatörler 2012’de 23 Milyar dolarlık SMS gelirinden olacak

Ovum Research isimli araştırma kuruluşunun öngörüsüne göre What’s up gibi sosyal mesajlaşma ağları ve sosyal ağların anlık mesajlaşma olanakları operatörlerin SMS gelirlerinde kayıp yaşamasına sebep olacak. Dünya genelindeki operatörlerin 2012 yılında kayıplarının 23 milyar dolar olacağı öngörülürken bu rakam 2016 yılında 54 milyar dolar seviyesine ulaşacak.

SMS gelirlerindeki kayıpları data gelirleri ile kapatmaya çalışan operatörler henüz data gelirlerini önemli bir seviyeye taşıyabilmiş değil. Geçtiğimiz yıl data gelirleri toplam gelirlerini geçen Japon operatörlerin yanında en büyük data gelir payına sahip olan operatörler yüzde 39 ile ABD’de bulunuyor. ABD’deki operatörlerin toplam mobil trafiğinin yüzde 85’i mobil data ile gerçekleşirken gelirlerinin ise sadece yüzde 39’u bu segmentten geliyor.

TÜRKİYE’DE EN BÜYÜK KAYIP VODAFONE’DA OLACAK

Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu’nun her üç ayda bir açıkladığı rapora göre ie SMS gelirleri toplam geliri içinde en yüksek paya sahip olan operatör Vodafone. 2012 ikinci çeyreğinde Vodafone’un toplan gelirinin yüzde 12,73 SMS ve MMS gelirlerinden gelirken bu oran Turkcell’de yüzde 10,09 ve Avea’da ise yüzde 9,7.  Bu oranlarla sosyal ağ platformlarının Türkiye’de en çok zarar vereceği operatör Vodafone olarak görünüyor.

Vodafone’un data gelirleri de son yıllarda büyük artış götermesine karşılık henüz istenilen seviyeye ulaşabilmiş değil. Yine BTK ikinci çeyrek raporuna göre Vodafone’un tüm gelirleri içinde data gelirlerinin payı yüzde 10,42 ile Türkiye’deki operatörler arasında en düşüğü. Turkcell’in data gelirlerinin payı yüzde 13, 79 iken bu oran Avea’da yüzde 15,30.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Biz, bağımsız yayın kuruluşu olarak, size sunduğumuz hizmetin maliyetini, reklam gelirleri ile karşılıyıoruz. Reklam gelirlerimizii artırmamıza yardımcı olun.