Ana sayfa BT Gündem Operatörler 4G ihalesine ilişkin ne dedi?

Operatörler 4G ihalesine ilişkin ne dedi?

177
0

Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Lütfi Elvan tarafından açıklanan 4G ihale sürecini operatörler nasıl değerlendirdi? Turkcell Genel Müdür Vekili İlker Kuruöz

4G ihalesine bugünden hazırız

4G için uzun zamandır yatırım yapıyor ve Turkcell’in Türkiye’yi bir kez daha mevcut en ileri teknolojiyle tanıştıracağı günü iple çekiyorduk. Start verildiğinde hiç vakit kaybetmeden lider rolümüzü sürdürebilmek için, Turkcell takımı olarak tüm hazırlıklarımızı tamamlamıştık. Bugün şartname açıklandığında sevinerek gördük ki, doğru adımları doğru zamanda atmışız. İhale bugün bile yapılsa şartname koşullarını yerine getirebilecek noktadayız. Mayıs 2015 sonuna kadar gerçekleştirilmesi planlanan ihalenin ardından Turkcell ekipleri hız kesmeden derhal sahaya inerek hayatı 4G hızına çıkarmak için arı gibi çalışacak.  Yarış yeniden başlıyor.

En üstün kapasiteli lisansa talibiz

4G ihalesinde ülkemiz, insanımız ve Turkcell’in teknolojik öncülüğü adına yine en iyiyi hedefliyoruz. Daha önce 3G’de olduğu gibi 4G’de de, en üstün kapasiteli lisansa talibiz. Yatırım bütçemizi ve gelecek vizyonumuzu bu öngörüyle planlamış durumdayız.

Hızın adresi yine Turkcell olacak

4G’ye geçişte ‘start çizgisi’ olarak gördüğümüz, bugünkü açıklama vesilesiyle Turkcell’lilere şunu müjdelemek isterim:

Çağın gereği olarak ihtiyaç duyduğunuz hızın adresi, bugüne dek olduğu gibi bugünden sonra da Turkcell olacak.

Teknoloji ne kadar ileriyse Türkiye o kadar güçlü

Turkcell olarak daima, sürdürülebilir büyüme için teknolojinin kaldıraç işlevi gördüğünü vurguluyoruz. Hizmet alanımız ve uluslararası yatırımlarımızın ölçeği gereği Turkcell, dünyayı en yakından izleyen yerli şirketlerin başında geliyor. Bu yakın takip, bize, ülkelerin ekonomik güçlerinin teknolojik güçleri ile doğru orantılı olduğunu net olarak gösteriyor. Yani, teknoloji ne kadar ileriyse Türkiye o kadar güçlü olacak diyebiliriz. Şirketlerimize küresel rekabette, insanımıza bilgiye erişimde bir adım önde olma fırsatı sağlayacak 4G ile Türkiye’nin kazanacağına inancımız tam. Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı’na, Sayın Bakanımız Lütfi Elvan’a, Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumuna (BTK) ve BTK Başkanı Sayın Tayfun Acarer’e, Türkiye’ye bu tarihi fırsatı sundukları ve insanımıza hak ettiği kaliteli iletişim altyapısı ve hizmetini sunmamız adına önümüzü açtıkları için teşekkürlerimizi sunuyoruz. Türkiye için 4G’nin tam zamanı.

Müşteriye fayda getirecek ve yatırımı teşvik edecek rekabeti destekliyoruz

Türkiye, mobil iletişimde dünya sıralamasının en üst diliminde yer alıyor.  Kapsama ve kalite bakımından dünya çapında lider ülkeler arasındayız.  Bu, rekabet sayesinde mümkün oldu. Rekabetin 4G’de de devam etmesi gerektiğini düşünüyoruz. Müşteriye fayda getirecek ve yatırımı teşvik edecek bir rekabet ortamını destekliyoruz. Operatörlerin farklı ihtiyaçları doğrultusunda, farklı yatırım imkânlarından faydalanmalarının doğru olacağı inancındayız. Şartname ile dördüncü bir operatöre yer açılması, düzenleyici kurumun takdiridir. Bizim için rekabetin sayısı ya da izleyeceği stratejisinden ziyade sürecin tüm taraflar açısından adil olacak şekilde ilerlemesi önem taşıyor. Bu noktada Bakanlığımızın sağduyusuna güveniyor ve çizilecek yol haritasının ülkemiz açısından en hayırlı sonucu getirmesini diliyoruz.

Türk Telekom Grubu CEO’su Rami Aslan

‘Türk Telekom Grubu 4G’de en güçlü aktör olacaktır’

“Dünyanın çevresini 5 kez dolaşacak uzunluğa sahip fiber altyapısı ile Türk Telekom Grubu, 4G’de en güçlü aktör olacaktır. Türkiye’nin 2023 hedefleri doğrultusunda bilgi toplumuna dönüşme sürecinde 4G çok kritik bir rol oynuyor. Biz de bu alandaki en önemli aktörlerden biriyiz ve 4G konusunda hazırız ve istekliyiz.”

Türkiye’nin 4G’ye geçiş için hazır olduğunu belirten Aslan, sözlerine şöyle devam etti:

“Türkiye’nin 4G’ye hazır olduğunu düşünüyoruz ve 4G’ye geçişte sahip olduğumuz bilgi birikimi ve teknoloji ile çok büyük fark yaratacağımıza inanıyoruz. 4G/LTE’yi, Türkiye’deki tüm iletişim ekosistemini etkileyecek teknolojik bir evrim olarak görüyoruz. Fiber ve 4G birbirinden ayrılmaz bir konsept ve Türk Telekom, 81 ile yayılan 193 bin km’lik fiber alt yapısı ile, mobil şebekelerin transmisyon ihtiyaçlarını bugüne kadar olduğu gibi gelecekte de karşılamaya hazır.

Dünyada fiberde en çok büyüme kaydeden ülkeler arasında ilk 10’da yer alıyoruz. Ülkemizde sadece 2012 – 2014 yılları arasında evlere ulaştırılan fiber uzunluğu yüzde 60 arttı. Türk Telekom olarak yatırımlarımızın da katkısıyla, bugün Almanya, Fransa gibi ülkeleri geride bırakmanın gururunu yaşıyoruz.” dedi.

 

Vodafone Türkiye CEO’su Gökhan Öğüt

Vodafone Türkiye CEO’su Gökhan Öğüt, bugün açıklanan 4G ihale sürecini değerlendirerek şirketin 4G hazırlıklarına ilişkin bilgi verdi. 4G’yi dijitalleşmenin yeni sayfası olarak gördüklerini belirten Öğüt, global pazarda 4G’ye tüm operatörlerden önce geçtiklerini söyleyerek, 4G teknolojisi ve uygulamaları konusunda iddialı olduklarına dikkat çekti. Öğüt, tüketiciye en kaliteli hizmeti sunmalarını sağlayacak en uygun frekansa talip olduklarının altını çizdi.

“Dünyada 4G’nin lider operatörüyüz”

Vodafone Grubu’nun dünyada 4G’nin lider operatörü olduğunu belirten Öğüt, şöyle devam etti: “Vodafone olarak, dünyada en çok ülkede kendi markasıyla 4G hizmeti sunan operatörüz. Bu bizi aynı zamanda dünyada en çok ülkede 4G tecrübesi ve altyapısı olan operatör yapıyor. Grubumuz, dünyada 4G teknolojisini yaratan ve bu teknolojiye yön verenler arasında yer alıyor. 30 yıllık tecrübesiyle tüm dünyada 2G ve 3G’de olduğu gibi 4G teknolojisinin de hayata geçmesinde önemli bir rol üstlenen Grubumuz halihazırda 18 ülkede 4G hizmeti sunuyor. Bu emsalsiz deneyim ve bilgi birikimi sayesinde bugün faaliyet gösterdiğimiz tüm ülkelerde en iyi ve en kaliteli 4G hizmetini verebiliyoruz. Tüketici ne ister, bu istek en kusursuz biçimde nasıl karşılanır, en iyi deneyim nasıl sağlanır, hepsini çok iyi biliyoruz.”

“Dijital Dönüşüm vizyonunu destekleyecek bir ihale olmasını diliyoruz”

4G ihale sürecinin başlatılması dolayısıyla düzenlenen basın toplantısı sonrasında değerlendirme yapan Öğüt, “4G ihalesi basın toplantısında dünyada 4G için en yaygın kullanılan ve yüksek coğrafi kapsama ihtiyacına cevap veren 800 MHz bandının eşit olarak dağıtıldığını görmek bizi memnun etti. 4G teknolojisinin kullanılacağı başlıca bantlar olan 800, 1800 ve 2600 MHz frekanslarında ihale sonunda operatörlerin toplamda birbirine yakın bir kaynağa sahip olacağı anlaşılıyor. Bunu da etkin rekabet adına olumlu buluyoruz” dedi.