Operatörler anlaştı. Bip ve Yaay internet kotanızdan yemeyecek

Turkcell, Türk Telekom ve Vodafone Pass kullanıcıları yerli uygulamalar BİP ve Yaay'ı internet kotalarından harcamadan kullanabilecek.

Turkcell, Türk Telekom ve Vodafone Türkiye tarafından yapılan ortak açıklamaya göre Turkcell’in haberleşme platformu Bip ve Türk Telekom’un sosyal ağ platformu Yaay, Türkiye’de yerleşik mobil operatörlerin kullanıcıları tarafından, internet kotalarından düşülmeden kullanılacak. Vodafone Türkiye kullanıcıları arasında ise sadece Vodafone Pass paketini kullananlar, bu uygulamaları kullanıcı kotasından düşmeden kullanabilecek.
Covid19 sebebiyle Mart ayından itibaren uygulanan yasaklar ve EBA üzerinden verilmeye başlanan uzaktan eğitim gören milyonlarca öğrenci ise EBA üzerinden eğitim alabilmek için kota tüketmeye devam edecek.

Turkcell Genel Müdürü Murat Erkan

Turkcell Genel Müdürü Murat Erkan: “Tarihi anlaşma yerli uygulamalara destek olacak”
Turkcell Genel Müdürü Murat Erkan, “Türkiye’nin teknoloji şirketleri bir araya gelerek ülkemiz için tarihi bir anlaşmaya imza attı. Türk mühendislerinin geliştirdiği yerli uygulamalarımızı vatandaşlarımız artık gönül rahatlığıyla kullanabilecek. Bu sayede Türkiye’nin verileri ülke içerisinde güvenle kalacak. Yerli mesajlaşma uygulamalarının tercih edilmesine destek sunacak bu anlaşmanın önümüzdeki dönemde bu konuda yapılacak yeni iş birliklerinin de önünü açacağına inanıyoruz. Ülke insanımız adına yapılan bu iş birliğimizin Türkiye’ye hayırlı olmasını diliyor, Türk Telekom ve Vodafone Türkiye yöneticileri başta olmak üzere emeği geçen tüm çalışanlara teşekkürlerimi sunuyorum” dedi.

Turk Telekom CEO Ümit ÖNAL

Türk Telekom CEO’su Ümit Önal: “Hepimiz, Türkiye’nin dijitalleşme vizyonuna katkımızı, yenilikçi dijital platformlar sunarak pekiştiriyoruz” 

Türk Telekom CEO’su Ümit Önal, “Ülkemizdeki yerli uygulamaların önemi son dönemde bir kez daha anlaşıldı. Bu süreçte, yerli uygulamalarımızı tercih eden tüm kullanıcılarımıza duydukları güven ve desteklerinden dolayı teşekkür ediyorum. Bugün gerçekleştirilen iş birliği, tüm kullanıcıların bu sosyal medya ve mesajlaşma platformlarını deneyimlemesine önemli ölçüde destek sağlayacak. Türkiye’nin üç büyük şirketi, güzel bir dayanışma örneği sergiledi. Hepimiz Türkiye’nin dijitalleşme vizyonuna katkımızı, yenilikçi dijital platformlar sunarak pekiştiriyoruz. Birlikte attığımız bu adım, çalışmalarımızı daha da değerli kılıyor. Önümüzdeki dönemde de benzer iş birliklerinin artmasını temenni ediyorum. Turkcell ve Vodafone yöneticilerini ve bu süreçte katkısı bulunan herkesi canı gönülden tebrik ediyorum” dedi.

Engin Aksoy, 1 Şubat 2021’den itibaren Vodafone Türkiye CEO’su olacak

Vodafone Türkiye İcra Kurulu Başkan Yardımcısı Engin Aksoy: “Türkiye’nin yerli gücünü destekliyoruz”

Sektörümüzde yerli alternatif platformların çeşitlendirilmesi yönünde yapılan çalışmaları destekliyoruz. Müşterilerimize sınırsız internet deneyimi yaşatmak amacıyla 4 yıl önce kullanıma sunduğumuz Vodafone Pass paketlerini ihtiyaç ve talepler doğrultusunda güncelliyoruz. Müşterilerimizin mesajlaşma, sosyal medya ve video izleme gibi ihtiyaçlarını karşılamak üzere geliştirdiğimiz bu paketlerden Vodafone İletişim Pass paketini yeni uygulamalarla zenginleştiriyoruz. İletişim Pass kapsamında sunduğumuz mevcut uygulamalara yerel mesajlaşma ve iletişim uygulamalarını da dahil etme kararı aldık. Tarifesi içinde İletişim Pass paketi olan tüm müşterilerimiz Şubat ayı itibarıyla yerli mesajlaşma uygulamalarını diğer uygulamalarla birlikte süresiz ve ücretsiz kullanırken, tüm Vodafone müşterilerimize ise bu uygulamaları 1 ay boyunca ücretsiz sunacağız. Vodafone olarak, üç operatörün beraber geliştireceği, uluslararası seviyede rekabet edebilecek sektörel ve yerli platformlara yönelik çalışmalarımıza devam edeceğiz. Bu işbirliği için Turkcell ve Türk Telekom başta olmak üzere tüm paydaşlarımıza teşekkürlerimizi sunuyoruz.”

EBA kotadan yemeye devam edecek

Bip Mobil ve Yaay için seferberlik ilan eden operatörlerin EBA desteği ise sınırlı. Covid19 sebebiyle uzaktan eğitim gören öğrenciler için Milli Eğitim Bakanlığı her telefon hattına 3GB internet kotası EBA destek kotası sağlıyor. Operatörler ise 3GB Milli Eğitim Bakanlığı kotasını ikiye katlayarak hatlara 6GB ücretsiz EBA paketi tanımlıyor.
Yaklaşık 40 dakikalık bir EBA dersini on-line olarak almak isteyen öğrenci tek bir ders için yaklaşık 200-300 mb internet kotası tüketiyor. Tanımlanan 6GB kota ile öğrenciler sadece 30 dersi kendilerinin veya ailelerinin faturalarına yansımadan kullanabiliyor. Sadec tek bir öğrencinin bir haftalık dersine karşılık gelen bu tüketim ayın geriye kalan 3 haftası için ise yeterli olmuyor.

 

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu