Ana sayfa BT Gündem Oracle 11g ile “sağlıklı” uygulamalar

Oracle 11g ile “sağlıklı” uygulamalar

96
0

Vestel Şirketler Grubu’nun tıp bilişimi sektöründeki lider firması Birim Bilgi Teknolojileri, Oracle 11g veritabanı üzerinde yaptığı geliştirmeleri tamamladı. Aylardır devam eden çalışmalar kapsamında Birim HBYS (Hastane Bilgi Yönetim Sistemi) Oracle 11g üzerinde güvenlik ve verimde en üst düzeye ulaştı. 11 g ile hastanelerde yazılım güncellemeleri sırasında yaşanan sistem kesintileri sona ererken herhangi bir doğal afete karşı hastane kayıtlarının yüzde 100 güvenliği sağlanıyor. Birim Bilgi Teknolojileri Genel Müdür Yardımcısı E.Önder Köktürk, Oracle’in yeni veritabanı için şunları söyledi:

“Birim, Birim HBYS ürününün Oracle 11g veritabanı ile uyumlu hale getirilmesi için yapılan yoğun çalışmaları başarı ile tamamlanmıştır. Birim HBYS’ye 11g üzerinde sağladığımız yeni özellikler ile hasta bilgileri güvenliğini artırırken, sistemlerin daha performanslı çalışmasını sağlayarak, yönetim maliyetlerinde düşüş elde ettik.”

Birim Bilgi Teknolojileri Veritabanı Birimi Yöneticisi Murat Teksöz de, Birim müşterilerinden mevcut donanım parkları üzerinde Oracle 10g çalışabilenlerin herhangi bir değiştirme yapmalarına gerek olmadığını ifade ederek şunları söyledi:

“Hizmet verdiğimiz hastanelerimiz ek donanım yatırımı yapmadan mevcut HBYS yazılımlarını çok daha etkin, hızlı ve verimli şekilde kullanabilecekler. Oracle’ın bir önceki sürümü 10g’de ve bugün 11g sürümünde olduğu gibi sektörümüzde teknolojik gelişmeleri uygulamalarına en önce yansıtan ve müşterilerine herkesten önce hizmet veren firma olmaktan gurur duyuyoruz. Ayrıca kurumlar, özellikle radyoloji verilerinin saklanması ve medikal görüntülemeyi destekleyen ‘Dicom Medikal Resimleme’ desteği sayesinde ilerleyen günlerde PACS (Picture Archiving Communication Systems) sistemlerinde yüksek kapasitede dijital görüntüleri rahatlıkla arşivleyebilecekler.”

Oracle 11g ile kesintisiz sağlık hizmeti

İnsan sağlığına hizmet veren kurumlarda kullanılan hastane bilgi yönetim sistemleri için en önemli konulardan birisi olarak öne çıkan, ancak hastanelerde yazılım güncellemeleri sırasında yaşanan sistem kesintileri, 11g ile son buluyor. Birim, HBYS kullanıcılarına sistem güncellemeleri ve bakımları yapılırken dahi kesintisiz çalışma ortamı sunarak, günlük, haftalık ve aylık olarak yedeklenen verilerin çok daha hızlı alınmasını sağlıyor.

Felaket kurtarmada yüzde 100 güvenlik

Hasta güvenliğinin öne çıktığı ve hasta kayıtlarının güvenilir ortamlarda uzun süreler tutulması gereken sağlık sektörü uygulamalarında felaket kurtarma da önemli konuların başında geliyor. 11g veritabanı ile birlikte Birim HBYS uygulamalarını kullanacak hastanelerde gelişmiş felaket kurtarma (disaster recovery) özelliği sayesinde verinin felaket kurtarma merkezine çok daha hızlı aktarımı mümkün oluyor. Bu sayede olası herhangi bir doğal afete karşı hastane kayıtlarının yüzde 100 güvenliği sağlanıyor.