Oracle da kimlik yönetimi işinde

Oblix’i bünyesine katan Oracle, Entegre Güvenlik ve Kimlik Yönetimi Kapasitesini artırıyor. Oracle-Oblix birleşmesi, kurumsal yazılım dünyasının lideri Oracle’ın gücüne güç katıyor. İki büyük şirketin güçlerini birleştirmesi ile Oracle, komple çözümler sunduğu müşterilerinin hem zamandan hem maliyetten tasarruf etmelerini sağlayacak. Dünyanın en büyük kurumsal yazılım firması Oracle, Oblix’in satın almasını 28 Mart 2005 tarihi itibariyle tamamladı. 1996’da kurulan ve o zamandan bu yana kimlik yazılım yönetimi geliştirme alanında liderliği göğüsleyen Oblix, pazara, Single Sign On (SSO) içeren web erişim kontrolü ve kimlik yönetimi alanında çözümler sunuyordu. Aynı zamanda güvenlik ve denetim uygunluğu çözümleri de sağlayan Oblix’in bütünleyici teknolojisini oluşturan kimlik ve erişim yönetimi çözümlerine, artık Oracle Kimlik Yönetimi ve Oracle Uygulama Sunucusu 10g üzerinden de ulaşılacak.

Oracle ve Oblix birleşmesini duyurmak amacı ile düzenlenen toplantıda söz alan Oracle Sunucu Teknolojileri Başkan Yardımcısı Thomas Kurian: “Oblix’in satın alınması sayesinde Oracle, daha esnek, ölçeklendirilebilir ve entegre güvenlik yönetimleri ile müşterilerine komple çözümler sunarken, zamandan ve maliyetten önemli ölçüde tasarruf etmelerini de sağlıyor. Tüm bu gelişmiş olanaklar sayesinde Oracle, çok kısa bir zaman içerisinde güvenlik altyapısı sektöründe de pazar liderliğine sahip olacak. Oblix’i bünyemize katmaktan ve müşterilerimize üst düzey güvenlik ve servis hizmeti sağlamaktan çok mutluyuz” dedi.

Oblix Başkanı ve CEO’su Gordon Eubanks ise Oracle gibi bir dünya lideri ile yaptıkları işbirliğinin tüm sektörün gelişimine önemli katkıda bulunacağını vurguladığı konuşmasını şöyle sürdürdü: “Oblix’in, kimlik yönetimi çözümlerindeki liderliği, Oracle’ın tüm dünyadaki gücü, kapsamlı yazılımları ve hizmet anlayışı ile biraraya geldi. Bu birliktelik, tüketicilere sayısız avantajlar sağlayacak. Bu birleşmeyi, geleceğin güvenlik yazılım yönetimi olarak adlandırmak, oldukça doğru bir tanımlama olacaktır.”

Dünyaca ünlü Araştırma ve Analiz şirketi Gartner, 2004 Haziran ayında Oblix’i “1HO4 Extranet Erişim Yönetimde” lider olarak seçti. Oblix’in, bir çözüm sağlayıcısı olmaktan öte fonksiyonel ve entegre çözümleri ile kurum altyapısına kimlik ve erişim yönetimi hizmeti sunmaktaki başarısıyla liderliği hak ettiği vurgulandı.

Oracle-Oblix birleşmesini değerlendiren Burton Group Güvenlik ve Kimlik Yönetimi Başkan Yardımcısı Phil Schacter: “Kimlik yönetim pazarına yeni gerçekler sunan bu birleşme, Oracle için çok olumlu bir gelişme, Oblix için ise doğal bir adım. Bu yeni bütünleşik ürün seti, Oracle müşterilerine entegre kimlik ve erişim yönetimi çözümleri sağlayacak ve bu çözüm, çok yakın bir gelecekte tüm bilgisayar çevrelerince de desteklenecek”dedi.

Dünya genelindeki firmalara iklim kontrolü, altyapısı ve güvenlik çözümleri sağlayan Ingersoll-Rand firmasının IT Müdürü Jim McDonald ise birleşme hakkında: “Bu birleşme bizi gerçekten çok heyecanlandırdı, çünkü gerek Oracle gerekse Oblix ile güçlü ilişkilerimiz var. İnanıyoruz ki, bu birleşme, firmamızın kimlik yönetimi araçlarının genişlemesine yardımcı olacak ve Oblix kimlik yönetimi araçları, Oracle uygulama ünitelerini destekleyecek hizmeti sağlayacak.”dedi.

Oracle Teknolojileri Direktörü Ken Macpherson ise; “Oracle ve Oblix, birbirlerini tamamlayan iki güçlü isim. Bu kombinasyonu görmekten büyük mutluluk duyuyorum, çünkü biz, Oracle olarak, Oracle teknolojisiyle entegre çalışabilecek kurumsal kimlik yönetimi çözümü arıyorduk ve şimdi Oblix ile birlikteyiz. Şirketlerin birleşmesi ve Oblix’in, Oracle güvenlik ürünleri portföyüne sağladığı katkıların bizi inanılmaz heyecanlandırdığını belirtmeliyim.”diyerek görüşlerini dile getirdi.

Oblix’in sunduğu teknoloji ile kimlik ihtiyaçlarını karşılayan dünyaca ünlü organizasyonlar arasında American Airlines, British Airways, CEMEX, Chicago Board of Trade, Cisco Systems, Flextronics, General Dynamics, General Motors, Hitachi, Ingersoll-Rand, Norsk Hydro ve the United States Postal Service yer alıyor.

Oblix’in COREid, SHAREid ve COREsv ürünleri, eskiden olduğu gibi kendi başlarına kullanılabilecekler. Oracle, Oblix’in en iyi özellikleri ve mükemmel yeteneklerini kendi kimlik altyapı çözümlerine de ekleyecek. Böyle güçlü bir bütünleşik sistemde, Oracle, Oblix’in sunduğu avantajlar sayesinde kısa dönemde kimlik yönetimi yazılım sağlayıcısı alanında da lider konuma gelecek.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Biz, bağımsız yayın kuruluşu olarak, size sunduğumuz hizmetin maliyetini, reklam gelirleri ile karşılıyıoruz. Reklam gelirlerimizii artırmamıza yardımcı olun.