Oracle ve Sun kurumsal zekalarını birleştirdi

Dünyanın en büyük kurumsal yazılım firması Oracle ve network tabanlı bilgi işlem teknolojileri dünyasının lideri Sun Microsystems Türkiye, 22 Şubat 2005, Salı günü Hyatt Regency Otel’de “CRM’den Marka Yönetimine Uzanan Yolda Kurumsal Zeka Örnekleri” başlıklı bir etkinlik düzenledi. Oracle ve Sun Microsystems Türkiye, etkinlikte, Avrupa Birliği’ne entegrasyon ve global rekabetin tüm zorluklarına karşı marka yönetiminin inceliklerinden müşteri ilişkilerinde kurumsal zeka örneklerine uzanan yolda yepyeni bir yaklaşım olan Oracle Customer Data Hub, karar destek alanındaki ortak yaklaşımları 2x2x2 ve örnek müşteri yaklaşımlarını katılımcılarla paylaştı.

Oracle Çözüm Ekibi Müdürü Cenk Kıral “Bilgiye Dayalı Yönetimde Yeni Açılımlar” başlıklı bir sunumla bilişim dünyasına damgasını vuran yazılım 10g ve Oracle Customer Data Hub yaklaşımını katılımcılar ile paylaştı.

Oracle’ın her ölçekteki firma için zaman ve maliyetten tasarruf sağlayan yüksek kalitedeki entegre çözümü; Merkezi Müşteri Kimlik Platformu Oracle Customer Data Hub ile firmalar, operasyonel yapıdan stratejik yapıya kolayca geçmenin ve global rekabetin zorlu koşullarına uyum sağlamanın ayrıcalığını yaşayacaklar.

Tüm kurumun enformasyon kültürünü ve buna bağlı olarak da iş yapış şekillerini değiştiren İş Zekası çözümleri, küçük ya da büyük ölçekli, yönetilmesi gereken her türlü birime ayrı ayrı çözüm sağlıyor. Bu çözüm ve uygulamalar sayesinde kullanılan klasik raporlama yöntem ve şekilleri de değişerek, daha verimli bir hale geliyor. Müşteri yaklaşımları ve kurumsal zeka çözümleriyle örneklendirilen verimli etkinlik, tüm katılımcılara farklı bir bakış açısı kazandırdı.

Konuyla ilgili yaptığı sunumda Oracle Çözüm Ekibi Müdürü Cenk Kıral; “Kamudan özele, hemen her sektörün temel zorlukları arasında, en etkili iş aksiyonunu en hızlı almak yatmaktadır. Bunu yapabilmek için her geçen gün giderek artan veri yığınlarından anlamlı bilgi üretmek ve bunu karar destek sürecinde en hızlı şekilde kullanabilmek gerekir. Aynı zamanda diğer önemli olan konu da tüm bu süreci en düşük maliyetle yaratmaktır. İşte bu noktada Oracle yeni bir yaklaşım öneriyor: 10g Business Intelligence. Bu yaklaşım, bir karar destek projesi oluşturmak için gereken tüm yazılım parçalarını, Oracle Portal ile beraber sunmaktadır. Bu sayede firmalar hızlı ve uygun maliyet koşulları içinde karar destek projelerini hayata geçirebilmektedir. Oracle, sunduğu yeni yaklaşımı Oracle Customer Data Hub ile de; günümüz iş çevrelerinde birçok firma için kabus bir olgu olan müşteri verilerinin birleştirilmesi hususuna çözüm sağlamakta. Yapısal olarak bir tür operasyonel veri rezervuarı olan Oracle Customer Data Hub, dağınık müşteri yapılarının oluşturduğu sorunları gidermek için devrimsel nitelikte bir yaklaşım olarak tanımlanmaktadır” dedi.

Sun Microsystems Veri Merkezi Grup Lideri Bülent Özünaldım ise karar destek ve veri ambarı alanında proje yapmayı düşünen müşterilerine, Oracle iş ortaklığında sundukları yeni yaklaşımlarını 2x2x2 kod adıyla açıkladı. Artan rekabet karşısında etkin bir karar destek sistemi oluşturmak isteyen tüm şirketler için projelerini hızlı ve düşük maliyetlerle hayata geçirmesini sağlama amacında olduklarının altını çizen Özünaldım sözlerine şöyle devam etti: “Bugün Oracle ile dünyada gerçekleştirmiş olduğumuz başarılı karar destek sistemi öykülerinden edindiğimiz birikimi diğer müşterilerimize yansıtabilmek üzere geliştirdiğimiz ortak paketi açıklamaktayız. Bu paket, Sun Microsytems’in Oracle ile hayata geçirdiği Solectron, Claria gibi dünyanın en büyük karar destek sistemi birikimleri ile halen elinde bulundurduğu 100GB, 300GB, 1000GB kategorilerindeki tpc-H fiyat/performans liderliğinin sağladığı yazılımdan donanıma tüm altyapının en doğru ve en etkin şekilde hayata geçirilmesine ilişkin çalışmaları içermektedir.”

Etkinlikte, Hunca’nn MATRIX Projesi’ni değerlendiren Hunca Genel Müdür Yardımcısı Osman Güneri ise gerçekleştrirdiği sunumda; “Aslında Hunca olarak çok başarılı bir operasyonel yapımız vardı, ama bu yapı sadece imalat kaynaklarımızın operasyonel sistemlerini yönetmeye göre konumlanmıştı. Şirket yöneticileri olarak, kritik kararları almamız için gereken donelere çok geç ve sıkıntılı süreçler sonunda ulaşıyorduk. Aslında Oracle ile ilk karşılaşmamızda anlattıkları başta bize çok güzel bir karar destek sistemi olarak gözüktü. Ne de olsa tüm satışlarımızı, çok boyutlu bir ortamda ve gayet esnek bir analiz ortamında görecektik. Ancak, projeye başlayınca Oracle Kurumsal Analiz Portalı’nın internet bazlı yapısı, bizi projenin kapsamını daha da genişletmeye teşvik etti. Portal ortamı sayesinde bunu sadece raporlama amaçlı değil, Hunca çapında tüm bilgileri, istediğimiz herkesle paylaşacağımız bir B2B yapı olarak kullanmak fikri çok cazip geldi. Şimdi artık bir taraftan tüm satışlarımızı kendimize göre kurduğumuz bir şampiyonlar ligi düzeninde götürürken, firma içi ve firma dışı bir çok bilgiyi paylaşmaya hazır hale geldik. Artık şirketimiz tam manasıyla dijital evrimin nimetlerini görmeye hazır” dedi.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Biz, bağımsız yayın kuruluşu olarak, size sunduğumuz hizmetin maliyetini, reklam gelirleri ile karşılıyıoruz. Reklam gelirlerimizii artırmamıza yardımcı olun.