Ortadoğu ve Balkanlarda umduğunu bulamayan Turkcell gözünü Kuzey Afrika’ya dikti

Turkcell çevre ülkelerde oluşan yatırım fırsatlarını değerlendirme stratejisi doğrultusunda, Libya Telekomünikasyon Kurumu’nun sabit ve mobil telekomünikasyon hizmetleri sunumu için açtığı lisans ihalesine, doğrudan ya da bir iştiraki aracılığıyla teklif verme kararı aldı. Kamuyu Aydınlatma Platformu’na (KAP) yapılan açıklamada Libya pazarının, Turkcell’in Kuzey Afrika pazarına girmesi açısından büyük bir potansiyel oluşturduğu vurgulandı. Kuzey Afrika’da ilk adım Tunus’tu

Analistlere göre Turkcell’in sabit ve mobil telekomünikasyon hizmetleri sunumu için Libya’da açılan ihaleye teklif verecek olması, şirketin bölge ülkelerine yönelik büyüme stratejisine uygun bir adım anlamına geliyor. Oyak Yatırım Kıdemli Analisti Cemal Demirtaş, konuya ilişkin analiz notunda, “Bu, bölge ülkelerinde büyümeye yönelik stratejisi doğrultusunda fırsat arayan Turkcell açısından olumlu bir adım. Ancak şimdilik konuya ilişkin fazla ayrıntı yok” dedi. Turkcell, Kuzey Afrika pazarına girmek amacıyla en son, Tunus’ta mobil ağ kurulumu ve 2G ile 3G hizmetlerinin sağlanmasını içeren ihaleye de teklif vermiş, ancak kazanamamıştı. Turkcell Genel Müdürü Süreyya Ciliv daha önce yaptığı açıklamalarda şirket olarak yurtdışındaki fırsatları değerlendirmek istediklerini belirterek “Halen sekiz ülkede faaliyet gösteriyoruz ve bu sayıyı artırmak istiyoruz. Büyüme potansiyeli olan ülkelerdeki fırsatları yakından izliyoruz. İnşallah doğru fırsatlar ortaya çıkınca doğru fiyatlarda bu şirketleri satın alma mümkün olduğu takdirde şirketimizi 8 ülkeden daha başka ülkelere de büyütme amacındayız” demişti.

Önce Ortadoğu sonra Balkanları denedi

Daha önce İran, Irak ve Suriye gibi ülkelerde ihalelere teklif veren Turkcell bu ihalelerin hepsinden eli boş geri döndü. Beyaz Rusya’da BEST’i almayı başaran Turkcell Makedonya’da ise Türk Telekom ile kapıştı. Ancak burada da ne Turk Telekom ne de Turkcell ihaleyi alma başarısıelde edemedi.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Biz, bağımsız yayın kuruluşu olarak, size sunduğumuz hizmetin maliyetini, reklam gelirleri ile karşılıyıoruz. Reklam gelirlerimizii artırmamıza yardımcı olun.