Ortak akıl bulunamadı

Bilişim politika ve stratejilerine yön verebilmek amacıyla 23 yıldır BİLİŞİM etkinliklerini düzenleyen TBD, sektörün tüm bileşenlerini “ortak akıl” üretmek için Ankara’da Bilişim 06 etkinliği kapsamında bir araya getirdi. Etkinlik kapsamında Ortak Aklın en hararetle arandığı STK Forumu, CEO forumu ve İletişim stratejisi panelinde ise ortak akla ulaşılldığı pek söylenemez. En azından yaklaşık 10 yıl süreyle takip ettiğim bu toplantının biraz aşama kaydettiğini ve katılımcıların en azından birbiriyle konuşmak üzere bir masa etrafından bir arayışa girme beceresi gösterdiğini söyleyebilirim.

İşte Bilişim 06’nın özeti:

Türkiye’nin bilişim alanında gelecekte olması gereken yer için yapılabileceklerin tartışıldığı ve çözümlerin üretildiği Bilişim ‘06 etkinliği Ankara Sheraton Hotel’de “Kullanıcı adı: Türkiye, Parola: Ortak Akıl” ana teması çerçevesinde kamu, özel sektör ve STK’ların da dahil olduğu 8 bin kişilik katılımcı profiliyle sona erdi.

I. Gün: Telekom Dünyası Çıkış Aradı

TBD tarafından düzenlenen bilişim etkinliklerinin 23.’sü olan Bilişim 06’da açılış oturumu Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdüllatif Şener, Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek, TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklığlu, Intel Ortadoğu, Afrika ve Türkiye Bölge Direktörü Ayşegül İldeniz ve TBD Başkanı Turhan Menteş tarafından yapıldı. Oturumda Türkiye’nin gelişen ülkelerin seviyesine ulaşması için bilgi toplumu olma yolunda planlı hareket etmesi ve bu doğrultuda stratejiler geliştirilmesi gerektiği konusunda fikir birliğine varıldı.

Ulaştırma Bakanlığı Müsteşarı İbrahim Şahin’in başkanlığında gerçekleştirilen “Türkiye İletişim Stratejisi 2007” başlıklı oturumda Avea, Turkcell, Vodafone ve Türk Telekom’un en yetkili isimlerinin yanı sıra Telekomünikasyon Kurumu Başkan Yardımcısı Ertuğrul Karaçuha’nın da katılımıyla Türkiye’nin telekomünikasyon geleceği masaya yatırıldı. Avea Genel Müdürü Cüneyt Türktan, Telsim Genel Müdür yardımcısı Aydın Çamlıbel, Turkcell Genel Müdür Yardımcısı İlter Terzioğlu, Türk Telekom Genel Müdür Yardımcısı Celalettin Dinçer yenilikçi ve yüksek katma değerli bir sektör olarak bilgi ve iletişim teknolojileri sektöründe Ar-Ge faaliyetlerine daha fazla önem verilmesi gerektiğini söyledi.

23. Ulusal Bilişim Kurultayı’nda Türkiye’de e-dönüşüme karşı bir direnç olduğu sonucuna varıldı. e-Dönüşüm’ün doğru ve sorunsuz işleyebilmesi için sorumlulukların paylaşılması gerektiği ve toplumdan önce devletin de konuya bakış açısı, yaklaşımı ve yaptırımlarının önemi üstünde duruldu.

Bilgi Teknolojileri Işığında Eğitim Kongresi’nde eğitim alanında ilerleyebilmek için bilgi teknolojilerinin etkin ve verimli kullanımının gerekliliği dile getirildi. Eğitim sisteminin ileri teknolojilerle kaynaşması ve geliştirilmesi temennisiyle yaşam boyu öğrenme kavramı ve AB eğitim projeleri masaya yatırıldı.

Spor ve Bilişim Paneli’ne ismini veren bu iki kavram ilk defa bu etkinlikte bir arada kullanıldı. Sporun gelişimi ve izlenebilirliği açısından bilişim teknolojilerinin gerekliliği dile getirilirken bu iki olgunun birbirinden ayrılamayan iki olgu olduğu vurgulandı.

2. Gün: Sektörün Tüm Bileşenleri Aynı Platformda Buluştu

İkinci gün etkinliklerinin en gözde toplantılarından biri, bilişim sektörünün sivil toplum kuruluşlarını bir araya getiren STK Forum oldu. Devlet Planlama Teşkilatı tarafından STK’ların katkılarıyla hazırlanan Bilgi Toplumu Stratejisi Raporu’nun tartışıldığı forumda, devletin ilgili kurumlarının STK’ların görüşlerine daha çok yer vermesi isteği dile getirildi.

Türkiye Bilişim Derneği etkinlikleri kapsamında geleneksel bir hale gelen CEO Forum, Türkiye’nin önde gelen bilişim şirketlerinin en üst düzey yetkililerinin katılımıyla gerçekleşti. Türkiye’nin önde gelen firmalarının en üst düzey yöneticileri, ülkenin önündeki teknoloji fırsatlarını, bunların nasıl kullanıldığını tartışırken insan kaynakları ve teknoloji faktörlerini masaya yatırdı. Tepe yöneticiler Türkiye’nin gömülü sistemler konusunda dünya pazarının lider oyuncusu haline gelebileceğini vurgularken teknoloji sayesinde doğan doğrudan ve dolaylı fırsatları değerlendirildi.

Aynı güne damgasını vuran bir diğer oturumsa Turkcell sponsorluğunda gerçekleştirilen ve mobil iletişimin bilgi toplumuna geçişte önemli etkileri ile Türk telekomünikasyon sektörüne yeni nesil mobil teknolojilerin faydasının tartışıldığı İletişim Teknolojileri Günü oldu. Kapanış konuşmasını yapan Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, tüm dünya ve Türkiye için mobilitenin önemine değindi. Yıldırım, bilgi toplumuna dönüş yolunda Bilişim etkinlikleriyle bir bakış birliği oluşturulduğunu ve düzenlenen toplantılarla farklı fikirleri aynı çatı altında toplayıp e-dönüşümde yol kat edileceğini aktardı.

3. Gün: Her Şey Gençler İçin

Üçüncü günün ilk oturumu olan Avea Gençlik Oturumu’nda TBD Genç Grubu’nun 10 ilden 500 bilgisayar mühendisliği öğrencisi yeni medya dünyasıyla buluştu. Mithat Bereket ve Pusula Akademisi’nin gerçekleştirdiği “Yeni medya dünyasında; herkes bir muhabir, herkes bir yönetmen, herkes bir yapımcı” seminerinde, bireysel kullanıcıların yaygın medya kurabileceği anlatıldı.

“Her Eve İnternet, Her Eve Bilgisayar” başlıklı oturum kapsamında Türk Telekom, Microsoft, Intel, Casper ve Vestel yetkilileri bir araya gelerek Türkiye’nin bilişim geleceğini masaya yatırdı. Sosyal sorumluluk tarafı kuvvetli bu gibi projelerin sayısının artması isteği dile getirildi.

Aynı gün paralel oturumlarda Microsoft yeni işletim sistemi Vista konusundaki son değişiklikleri katılımcılarla paylaşırken, NTV TV yayıncılığının bugünü ve yarını konulu bir panel düzenleyerek yeni başlayanlar için teknolojinin sınırları ve imkanları konusunda bilgi verdi.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Biz, bağımsız yayın kuruluşu olarak, size sunduğumuz hizmetin maliyetini, reklam gelirleri ile karşılıyıoruz. Reklam gelirlerimizii artırmamıza yardımcı olun.