Ana sayfa BT Gündem Otomotiv devlerinin tedarikçisi SAP’ye geçti

Otomotiv devlerinin tedarikçisi SAP’ye geçti

99
0

SAP’nin Gold Partner’ı MBIS, otomotiv sektöründe faaliyet gösteren ORCIA’nın iş süreçlerini SAP’ye taşıdı. Müşterilerinin, iş ortaklarının ve tedarikçilerinin iş süreçlerinin tümünü elektronik ortamda yürütmeyi, stratejik analizler yapmayı, verimliliği ve esnekliği geliştirmeyi amaçlayan ORCIA süreçlerini SAP Kurumsal Kaynak Planlama (ERP) çözümü ile yönetmeye başladı. MBIS’in özel bir yaklaşımla ele aldığı ORCIA SAP projesi, Ekim 2008’de başladı ve iki fazda tamamlandı. İlk fazda; lojistik süreçlerde malzeme yönetimi, üretim planlama, satış dağıtım; mali süreçlerde de finans ve maliyet muhasebesi devreye alındı. İkinci fazda da depo yönetimi ve kalite yönetimi modülleri iş süreçlerine entegre edildi. MBIS’in ihtiyaca anında cevap veren, hızlı ve deneyimli bir ekibi olduğunu belirten ORCIA SAP 1. ve 2. Faz Proje Liderleri Mine Atasoy ve Oğuzhan Şentürk , “Otomotiv sektöründe malzeme, üretim, depo, kalite yönetimi ve lojistik çok iyi olmak zorunda olduğumuz süreçlerdir. Malzemelerin girişten çıkışa izlenebilirliğinin sağlanması, parti yönetimi, adresleme, firma içi ve uzak depoların yönetimi, iç ve dış kalitesizlik verilerinin sistem üzerinde takibi hatasız yapılmalıdır. MBIS, bu süreçlerle ilgili detaylı raporlamalar alınmasını sağlayacak şekilde uygulamaları düzenledi. Üretim planlamanın fantom referanslar üzerinden yapıldığı ürünlerimiz için MBIS, ürün gruplarını kullanmayı ve ürün grupları üzerinden planlamaların SAP’ye alınmasını sağlayan bize özel bir çözüm geliştirdi. SAP’nin kullandığı standart parti belirleme seçeneği yerine revizyonla parti takibi uygulamasını devreye aldı” dedi.

MBIS Genel Müdürü Murat Tekmil “ORCIA ve MBIS danışmanlarından oluşan bir proje ekibi kuruldu. ORCIA’nın iş süreçleri göz önüne alınarak kavramsal tasarım yapıldı. Otomotiv sektöründe deneyimimiz bu projeye aktarıldı ve proje başarıyla tamamlandı” dedi.

MBIS, ORCIA’da kullanılan AVETOS (Akıllı Veri Toplama Sistemi) ile SAP’nin bir arada çalışması için gereken uyarlamaları da yaptı. İki ayrı sistem, ORCIA’nın üretim ve kalite verilerinin toplanması ve sisteme geçirilmesi konusunda birlikte kullanılır hale getirildi. ORCIA, SAP projesinin ardından entegre bir yapıya kavuştu. İş süreçlerinde hızlanma ve verimlilik artışı gözlendi. Maliyet ve rekabet avantajı elde edildi.