Otoyol altyapısını Nortel ile yeniledi

Otoyol Sanayi-IVECO, LAN (Local Area Network – Yerel Alan Ağı) altyapısını Nortel Networks’ün yeni nesil Gigabit Ethernet anahtarları ve Meridian sayısal santralıyla yeniledi. Nortel Networks Netaş’ın çözüm ortağı NETSER tarafından gerçekleştirilen proje kapsamında, veri ve ses altyapısı en yeni teknolojilerle donatıldı. Nortel Networks Passport 8600 yönlendirme anahtarları kullanılarak mevcut veri ağı, Gigabit Ethernet kapasitesine kavuşturuldu. Bu sayede iletişim omurgasında taşınan ses ve veri trafiğinde büyük bir rahatlama sağlandı. Daha önce analog olan ses iletişim sistemini Nortel Networks Meridian-1 OPT-11C sayısal santralı ile güncelleyen Otoyol Sanayi-IVECO, tümleşik bir ses-veri altyapısına sahip oldu. Sisteme direkt erişimin yanı sıra, sesli mesaj, tümleşik mesajlaşma, video konferans, uzaktan erişim, IP telefonu ve kablosuz erişim özellikleri de kazandırıldı.

Nortel Networks Ethernet anahtarlama çözümlerinin, gereksinimlerini beklentilerinin ötesinde karşıladığını vurgulayan Otoyol Sanayi-IVECO Bilgi Teknolojileri Müdürü Haluk Çavuşoğlu, projeye başlama nedenlerini şöyle özetledi: “10 yılı aşkın bir süredir Nortel Networks’ün analog ses santralını kullanıyorduk. Hem kapasiteyi artırmak hem de gelişen teknolojilerin sunduğu fırsatlardan yararlanmak istiyorduk. 10 Mbps’lik veri altyapımız, gün geçtikçe artan uygulamalarımızın gereklerini karşılayamıyordu. Portal ve çok şubeli ERP uygulamalarımız için daha güçlü bir altyapıya gereksinim duyuyorduk. Her geçen gün artan bant genişliği gereksinimini karşılamak ve Ethernet ağını daha verimli bir şekilde kullanmak istedik”.

350 aboneye hizmet veren sistemdeki direkt erişim özelliği ile dışarıdan arayan aboneler operatör yardımı almadan direkt olarak dahili abonelere ulaşabiliyor, sesli yanıt özelliği ile ulaşamadıkları kişiye mesaj bırakabiliyorlar. Çalışanlar da şirket dışından sesli mesaj kutularına erişerek, kendilerine bırakılan mesajları dinleyebiliyorlar. Haluk Çavuşoğlu, bu güncellemenin yararlarını ise şöyle özetliyor: “Sesli mesaj özelliği, günümüzün iletişim sistemlerinin olmazsa olmazlarından biri. Ayrıca, sesli posta, e-posta ve faks mesajlarına tek bir platform üstünden erişme imkanı sağlayabilen birleşik mesajlaşma özelliğini de önümüzdeki günlerde kullanmak istiyoruz. Sisteme uzaktan erişim özelliği de bizim için çok önemli. Bu sayede, nerede olursak olalım, her an ofisteymiş gibi çalışma imkanımız olabilecek”.

Nortel Networks Netaş Kurumsal Çözümler Satış Müdürü Selda Parın, çalışanların verimliliğini ve şirketin karlılığını artıran tümleşik uygulamalar için, ağın esnek, güvenli ve akıllı olması gerektiğini vurgulayarak şunları söylüyor: “Nortel Networks’ün tümleşik çözümleri, şirketlere toplam sahip olma maliyetinde azalma, çalışan verimliliğinde artış ve tedarikçi, ortak ve müşterilerle daha iyi iletişim kurma avantajları sağlayarak rekabette öne geçme fırsatı veriyor”.

Netser’in veri projelerini yürüten şirketi Datagrup Proje Müdürü Aydın Sevin ise, projenin tasarım ve uygulama aşamasındaki en temel unsurun her bir kullanıcı bilgisayarında kablo hızında, tıkanmayan ve yüzde 99,999 çalışır bir sistem kurmak olduğunu söyleyerek; “Otoyol Sanayi-IVECO’nun tüm gereksinimlerini karşılayan, esnek, hızlı, etkin ve yeni teknolojilere açık bir çözüm geliştirmiş olmaktan mutluluk duyuyoruz” dedi.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Biz, bağımsız yayın kuruluşu olarak, size sunduğumuz hizmetin maliyetini, reklam gelirleri ile karşılıyıoruz. Reklam gelirlerimizii artırmamıza yardımcı olun.