Ana sayfa BT Gündem OYTEK kendi ERP çözümleriyle gıda sektöründe

OYTEK kendi ERP çözümleriyle gıda sektöründe

163
0

ERP uyarlamaları ve alternatif çözümler konusunda sağladığı danışmanlık hizmetiyle dikkat çeken OYTEK, şirketlerin bu alanda ortaya çıkan yeni ihtiyaçlarını yaptığı çalışmalarla karşılamaya devam ediyor.ERP projelerinde öncelikle işletmelerin yapısı ve ihtiyaçlarını inceleyerek; en uygun çözümü önerip entegre ederek uygulamaya koyduklarını belirten OYTEK Genel Müdür Yardımcısı Bahar Madazlı, ERP konusundaki gelişmeler ve OYTEK’in bu alandaki çalışmaları hakkında şu bilgileri veriyor:

“Kurumsal çözüm sunan ERP yazılımları işletmelerin insan kaynakları, üretim, planlama, satış/dağıtım ve malzeme yönetiminden; muhasebe, finans, proje ve yatırım yönetimine kadar tüm birimler ERP sistemi içerisinde yönetilebilmektedir. ERP çözümleri; temel uygulamalar, finansal uygulamalar ve muhasebe, insan kaynakları, üretim, satış, satınalma, stok, lojistik, maliyet muhasebesi başlıkları altında da gruplanabilmektedir. OYTEK olarak bu çalışmaların dışında, makine bakım, satınalma talep ve onay sistemi, web portal ve web üzerinden sipariş yönetimi, bütçe, üretim otomasyon sistemleriyle entegrasyon çözümleri gibi konularda da hizmetler sunuyoruz.”

Madazlı, geçtiğimiz günlerde düzenledikleri özel bir toplantıyla tanıtımını yaptıkları ve özellikle gıda sektöründeki büyük üreticilere yönelik olarak geliştirdikleri Add-On’larla üreticilerin Son Kullanma Tarihi (SKT) kontrolü ve takibi, Kalite Kontrol, İzlenebilirlik (parti takibi), Alternatif Reçete, Alternatif Rota, Tarım, Müstahsil, Sözleşmeli / Serbest alım ve Mal Kabul / Kantar entegrasyonu konularına büyük rahatlık sağlayan çözümler getirdiklerini vurguluyor:

“Gıda sektörü, rekabetin en yoğun yaşandığı sektörlerden biri. Sektörde çok oyuncu olması, ürün çeşitliliğinin artmasına, büyük alım yapan dağıtım zincirlerinin isteklerinin artarak satış süreçlerinde pek çok esnekliğin istenmesine ve kar marjlarının düşmesine neden oluyor. Satışta yaşanan bu sıkıntıların dışında, tarladan müşteriye giden süreçteki tüm adımların takip edilmesi gerekliliği ve son müşteriye giden ürünlerde kalitenin sağlanması üretim süreçlerinin de detaylı takibini zorunlu kılıyor. Gıda sektöründe yaşanan tüm bu zorlukları göz önüne alarak Microsoft Dynamics AX için geliştirdiğimiz ve gıda sektörüne özel olan Add-On’larla artık bu sektördeki kullanıcı şirketlere tam entegre, uluslararası standartlara uygun, parti ve izlenebilirlik takibi yapacakları bir çözüm sunuyoruz.”

Türkiye’nin en önemli ve büyük gıda üreticilerinden olan TUKAŞ ile yaptıkları ERP ve Add-On çalışmasıyla, Tukaş’ın artık tüm üretim süreçlerinde parti ve izlenebilirlik takibini A’dan Z’ye rahatlıkla yapabildiğinin altını çizen OYTEK Genel Müdür Yardımcısı Bahar Madazlı, bu alandaki çalışmaları sürdüreceklerini belirterek sözlerini şu şekilde tamamlıyor:

“Tukaş için hayata geçirdiğimiz proje müşteri tarafında tüm ihtiyaçların karşılandığı sağlam bir sistemin oturtulmasını sağlarken; kısa bir sürede olumlu sonuçların alınmasına da olanak verdi. Bu projeyle Tukaş’ın lokasyonlar arası iletişim eksikliği giderildi ve anlık bilgiye ulaşım imkanı sağlandı. Ayrıca, tarladan müşteriye kadar her aşamada ürün izlenebirliği sağlanırken; parti, SKT ve detaylı kalite spesifikasyon takipleri ile ürün kalitesinin her aşamada etkin bir şekilde kontrol edilme ihtiyacı karşılanmış oldu. Özellikle, operasyonel sistemden alınacak raporlar ile yönetim için etkin karar destek sistemi oluşturacak bir altyapıya kavuşuldu. Böylece maliyetler üzerinde istenen çok boyutlu analizler artık yapılabilmekte ve teknolojik gelişmeleri izlemeye yönelik altyapı ve değişen iş süreçlerine hızlı ve güvenilir olarak cevap verecek bir geliştirme ortam kuruldu. OYTEK olarak, bu tip çalışmalarımızı geliştirerek sürdürecek ve ihtiyacı olan diğer üreticilerde de uygulayacağız.”