OYTEK petrol devinin teknoloji altayapısını yeniliyor

2006 yılının son çeyreğinde TURCAS ile stratejik bir ortaklığa imza atan, Azerbaycan’da sahip olduğu ve işlettiği yer altı petrol, doğal gaz kaynakları ve önemli yatırımlarıyla dünyanın en köklü petrol şirketlerinden SOCAR; Türkiye operasyonunda OYTEK ile 2010 yılında Bütünleşik İletişim projesini gerçekleştirdi. Bu projeden alınan başarılı sonuçlar ve sunulan hizmetten duyulan memnuniyetle SOCAR & TURCAS Enerji A.Ş, Türkiye operasyonunun tüm network, güvenlik ve donanım altyapısını kapsayan projesi için de yine OYTEK ile çalışmaya karar verdi.SOCAR & TURCAS Enerji A.Ş, Türkiye BT Yöneticisi Mehmet Zengin, gerçekleştirilen bu yeni projeyle ilgili olarak şu bilgileri verdi:

“Türkiye’de yürüttüğümüz çalışmalar kapsamında; BT altyapımızın güvenilir, verimliliğimizi arttıran ve kesintisiz çalışan bir yapıda olmasını istedik. Geçtiğimiz sene Bütünleşik İletişim projemiz için birlikte çalıştığımız OYTEK; ihtiyaçlarımızı en doğru şekilde algılamış, bize en uygun çözümleri önererek, projemizi sorunsuz ve en hızlı şekilde tamamlamıştı. Tüm bu nedenlerden dolayı, bu projede de yine OYTEK ile birlikte çalışmaya karar verdik.”

Mehmet Zengin, SOCAR & TURCAS Enerji A.Ş Bilgi İşlem Mühendisleri ve OYTEK Çözüm Danışmanları’nın, projede; fiyat-performans ve toplam sahip olma maliyetlerinde ciddi avantaj sağlayan çözümler önerdiklerini belirterek şöyle devam etti;

“OYTEK bize klasik fiber yöntemlerinden farklı olarak, tamamen ortamın ucdan uca 10GbE TCP/IP protokolünün kullanıldığı bir mimari çözümü önerdi. Kurumun verilerinin saklandığı ve yönetildiği veri depolama tarafında aynı şekilde 10GbE TCP/IP ISCSI ürünü tercih edildi. Bu çözümün tercih edilmesinin birincil nedeni; bizim için gerçekleştirilen canlı demo’da beklentilerin de üzerinde bir performans değerinin elde edilmesi idi. İkinci neden ise; ürünün üzerinde gelen bütün yazılımların diğer çözüm alternatiflerinden farklı olarak ücretsiz olarak sağlanması oldu.

Sanallaştırma platformunun kurulumunun ardından, veri depolama tarafındaysa bütün veriler yeni bir depolama cihazına taşındı. Bu işlemler sırasında ortamda kesintiz bir yapı için gerekli test ve ayarlar yapıldı. Böylece SOCAR & TURCAS Enerji A.Ş’nin mevcut altyapısı üzerinde, lokasyonları arasında disk tabanlı, blok seviyesinde replikasyon yapma imkanına kavuştu. Bu da, gelecekte yapılacak felaket kurtarma (Disaster) projesinde ilave yatırım yapmadan devreye alabilme imkanı sağlamış oldu.”

Mehmet Zengin, OYTEK ile, farklı iki lokasyonda başarılı kurulumlar yaptıklarını belirterek şu sözlerini şu şekilde noktaladı:

“İşimizin temelini oluşturan BT sistemimizin, ihtiyaçlarımızı en iyi şekilde karşılayan bir yapıya getirmekten ve doğru bir yatırım yapmış olmaktan mutluluk duyuyoruz. SOCAR & TURCAS Enerji A.Ş olarak Türkiye operasyonumuzun network, güvenlik ve donanımı kapsayan altyapı projesinde OYTEK ile çalışmış olmaktan çok memnunuz.”

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu