Ana sayfa BT Gündem OYTEK TÜBİTAK desteği ile kartları ortadan kaldıracak

OYTEK TÜBİTAK desteği ile kartları ortadan kaldıracak

96
0

Kamu ve özel sektörde farklı alanlarda hayata geçirdiği projelerle, bilişim sektöründe adından sıkça söz ettiren OYTEK, şimdi de yakın geleceğin teknolojisi NFC (Near Field Communication-Yakın Saha İletişimi)’nin Türkiye’deki altyapısını hazırlayarak yine bir ilke imza atmaya hazırlanıyor.
Elektronik cihazlar arasında, yakın mesafeli temassız iletişime imkan veren ve bugün kullanılmakta olan yaygın temassız iletişim standartlarıyla RFID teknolojisini destekleyen (ISO 14443) NFC teknolojisi; yakın gelecekte temassız akıllı kartlar ile mobil cihaz teknolojilerini bağlayacak bir teknoloji olarak öngörülüyor.

Geleceğin Teknolojisine Altyapıyı Hazırlayan Yeni Proje: NFC Projesi

OYTEK Kartlı Sistemler Özel Projeler Müdürü Ayşe Kıral; NFC’nin ilk anda bluetooth teknolojisi gibi algılansa da, özellikle RFID uyumlu olması, yakın mesafede kullanıma girmesi, ödeme sistemleri ve güvenlik olmak üzere pek çok alanda bluetooth iletişim protokolüne karşı üstünlük sağlayacağını düşündüklerini belirtiyor.

“NFC teknolojisi özellikle NFC uyumlu mobil cihaz ve cep telefonlarının yaygınlaşması ile birlikte özellikle temassız ve mobil ödeme sistemleri, ulaşım ve toplu taşımacılık, perakendecilik ve mağazacılık uygulamaları, elektronik ve mobil bilet uygulamaları, kontrollü geçiş sistemleri, reklamcılık sektörü (akıllı posterler ve etkileşimli reklam), P2P veri transferi gibi pek çok alanda ve sektörde yaygın olarak kullanılacak ve çok hızlı bir biçimde kartlı sistemleri ikame etmeye başlayacaktır.

Özellikle NFC uyumlu cep telefonlarının yaygınlaşması, Visa, MasterCard, BKM gibi yurtiçi ve yurtdışı ödeme sistemlerini düzenleyen kuruluşların da NFC’yi desteklemelerine yardımcı olacaktır. Mobil network operatörlerinin de sağlayacağı destekle verilecek OTA (over the air) kişiselleştirme işlemlerinin standartlaştırılması ve süreçlerinin netlik kazanmasıyla; kredi kartı kullanıcıları temassız özellikte kullandıkları kredi kartları yerine (paypass, paywave) aynı özellikleri sunan cep telefonlarından yararlanabilecekler. Bunun yanı sıra kişiden kişiye para aktarımı ve uzaktan ödeme işlemleri de yine bu teknolojiyle mümkün olabilecek.”

Daha Hızlı, Güvenli ve Kullanımı Pratik Bir Teknoloji

Ayşe Kıral TÜBİTAK desteği ile ilk olarak OYTEK TECH Card projesini hayata geçirdiklerini belirterek şu bilgileri veriyor:

“TÜBİTAK çalışmaları ilk olarak 2006 sonunda Java tabanlı, temaslı ve temassız kullanılabilen çok fonksiyonlu akıllı kart projemizle başladı. Proje gerek içeriği gerekse AR-GE boyutu açısından TüBİTAK’ın atadığı tarafsız ve akademik çevrelerden gelen farklı kişilerce değerlendirildi ve raporlandı.
Proje kabul edildikten sonra tüm aşamaları son derece titiz bir şekilde uygulandı ve yine TÜBİTAK’ın atadığı konunun uzmanı akademisyenlerce belirli aralıklarla denetlendi. Tüm bu süreçlerle 2008 yılı başında 6 uygulamayı içinde barındıran, uygulamalar arası geçişlere imkan veren; temaslı ve temassız olarak çalışabilen; aynı zamanda elektronik ödeme aracı olarak da üzerinde kimlik, sağlık, e-cüzdan, sadakat, sayaç ve geçiş kontrol gibi tanımlanabilecek uygulamaları bulunduran OYTEK TECH CARD ürünü, TÜBİTAK teşviğine hak kazanarak ortaya çıktı.”

Kıral, OYTEK TECH Card projesinden sonra NFC tabanlı Mobil Uygulama geliştirmeye yönelik yeni bir proje oluşturduklarını ve bunun için de TÜBİTAK’ın TEYDEB AR-GE desteğine başvurduklarını söylüyor:

“NFC Projesi de benzer şekilde bir süreçten geçerek teşviğe değer görüldü. Şu an proje planına uygun olarak NFC tabanlı cihazlar üzerinde yazılım geliştirme çalışmalarımız devam ediyor. 2010 başında da projeyi hayata geçirmeyi planlıyoruz. Projemizin temel amacını gelecekte yaygınlaşacak, çok farklı alanlarda kullanım imkanı olacak ve büyük bir olasılıkla da kartın yerini alacak bu yeni teknolojiye bugünden hazır olmak; uygulama geliştirici olarak çeşitli alanlarda önceden çözüm geliştirmek ve dolayısıyla iş modellerinin geliştirilmesinde en baştan yer almak olarak özetleyebiliriz.”

OYTEK ekibi olarak, NFC projesini 2010 yılının başında sonuçlandırmayı planladıklarını belirten OYTEK Kartlı Sistemler Özel Projeler Müdürü Ayşe Kıral, bu teknolojinin yaygın olarak kullanılması için belli bazı şartların da sağlanmasının gerektiğini vurgulayarak sözlerini tamamlıyor:

“NFC, NFC eko sistemindeki rollerin ve sorumlulukların netleşmesi, ödeme sistemleri ve karşılıklı işlerlik (interoperability), Secure Element gibi bazı teknik konularda henüz gelişimini sürdürmekte olan bir teknoloji. Bu teknoloji belirli standartların oluşması, NFC cihazların ve çevresinde bu teknolojiye uyumlu bileşenlerin artmasıyla yaygınlaşacaktır. Yaygınlaşma dinamiğinin çekirdeğinde son kullanıcı olacağı için; NFC uyumlu cihazların piyasada artması ve bu teknolojiyle uyumlu telefonlarla yapılabileceklerin doğru algılanmasıyla; NFC projemizle geliştirdiğimiz çözümlerin farklı sektörlerde uygulamaya gireceğini öngörüyoruz. Tüm bunlar uzun zaman alacak süreçlermiş gibi görünse de, aslında tüm gelişmeler son derece hızlı bir şekilde ilerliyor ve belirsizliğini koruyan bazı maddeler de çok hızlı bir şekilde netlik kazananıyor. Bu nedenle NFC teknolojisi aslında tahmin edilenden daha yakın bir zamanda kullanılmaya başlanacak ve yaygınlaşacak.”