Ana sayfa BT Gündem Oyun çılgınlığı: Nintendo Wii ilk günde 325 bin sattı

Oyun çılgınlığı: Nintendo Wii ilk günde 325 bin sattı

162
0

Nintendo Wii, Amerika’da piyasaya çıktığı ilk 9 günde 600.000 adet ile satış rekoru kırdıktan sonra, Avrupa ve Türkiye’de de ilk 2 günde 325.000 adet sattı. Nintendo Wii konsolunun yıl sonuna kadar dünya çapında 4.000.000 adet satış rakamına ulaşması bekleniyor. Nintendo Türkiye yetkilileri yoğun talebi beklediklerini ve tüketicilerin yılbaşı döneminde Wii bulmakta zorlanmamaları için hazırlıklarını tamamladıklarını belirttiler. Nintendo Wii TrendShow standı ziyaretçi akınına uğradı

Türkiye’de tüketiciyle ilk kez 7-10 Aralık tarihleri arasında Lütfi Kırdar Kongre ve Sergi Sarayı’nda gerçekleştirilen TrendShow aktivitesinde buluşan Nintendo Wii, bir hayli ilgi gördü. Nintendo Wii için kurulan stand alanı aralarında Başbakan Yardımcısı Mehmet Ali Şahin’in ve pek çok ünlü konuğun da bulunduğu her yaştan oyun meraklısının cazibe merkezi oldu.

Satış noktaları, Nintendo Wii satışları hakkında ne dedi?

Wii’nin Türkiye’de tavsiye edilen perakende satış fiyatı 799 YTL. 149 YTL’den satışa çıkan olan Wii oyunları ve Nintendo Wii; Bimeks, Carrefour, Gedik Gross, Deniz Elektronik, E-Store.com, D&R, Mavi Shop, Maxitoys/Joker, Megavizyon, Nezih, Teknosa, Teknolojix, Toys”R”Us, Toyzz Shop, Uzelli, Vestel ve Weblebi.com’da satışta. Tüketicilerin yoğun ilgisini karşılamakta zorlanan satış noktaları, Wii almak isteyen tüketicilere mutlaka ön sipariş vermeleri konusunda uyarılarda bulunuyor. Henüz yılbaşı satışları yoğun bir şekilde başlamamış olmasına rağmen bu şaşırtıcı talebi mağazalar şu şekilde değerlendirdi:

Megavizyon Satın Alma Sorumlusu Umut Kıraç görüşlerini; “Nintendo Wii, 8 Aralık tarihi itibarıyla mağazalarımızda satışa sunulmuş olup, beklenenin de üzerinde bir talep görmüştür. İlk gün için elimizdeki tüm konsollar tamamen tükendi. Wii, Megavizyon’da adeta yeni bir çığır açtı” şeklinde iletti.

Nintendo satış noktalarından bir diğeri olan Uzelli ise; “Nintendo elektronik oyun pazarında uzun soluklu ve köklü bir markaya sahip. Türkiye’de yıllarca temsil edilmemesi ve suskun bir dönem yaşaması büyük bir kayıptı. Son dönemde başarılı bir ekip ve yeni ürün gamıyla sektördeki açığı hızla kapattı. Fakat Wii’nin gelişi bu kez rakipleriyle arasındaki farkı olumlu yönde açacağına işaret. Wii’nin ‘oyuna’ getirdiği felsefi yeni yaklaşım ve teknolojik üstünlüğün yanı sıra Nortec Eurasia’nın ürün yönetiminin bu başarıdaki önemli etkenler olduğunu düşünmekteyiz. Wii moves us!” şeklinde görüş belirtti.

Gedikgross.com Genel Müdür Yardımcısı İhsan Yılmaz; “Wii, gerçekten yeni bir dönem ve yepyeni bir heyecan. Bizlerden başlayan, müşterilere yansıyan ve müşterilerden tarafımıza mutluluk olarak dönen bir süreç yaşıyoruz. Müşteriler konsoldan çok memnunlar ancak ek joystick taleplerini bizlere de önemli istek olarak belirtiyorlar. Yani sadece konsol değil, aksesuar da satacağız, bu bizim için işin güzel tarafı. Vermiş olduğumuz tüm siparişimizi sattık” dedi.

Öte yandan Wii çılgınlığından Nintendo’nun tüm Dünya’da en hızlı satan el konsolu olma özelliğini taşıyan DS ve DS Lite da nasibini aldı. Avrupa’da bugüne kadar 8.5 milyon adedin üzerinde satan Nintendo DS, Wii’nin lanse edildiği hafta 515,000 adet satarak kendi alanında yepyeni bir rekor kırdı.