Oyunlar, okullara mağlup oldu

Oyunfor’un verilerine göre eylül ayı, oyun alışverişleri açısından yılın en düşük dönemi oldu. Ağustos ayına göre satışlar yüzde 17 düştü.

Oyunfor, aylık oyun verileriyle Türkiye’de oyun dünyasının nabzını tutmaya devam ediyor. Koronavirüs salgını ile oyunlara ilgide yaşanan büyük artış, insanların işlerine gitmeye başladıkları ve daha çok dışarıya çıktıkları normalleşme döneminde eski temposuna dönmüştü. Eylülde ise okulların açılması, konsol ve PC oyunlarında senenin en düşük rakamlarının ortaya çıkmasına sebep oldu.

Oyunfor.com Genel Müdürü Mehmet Dumanoğlu

Tüm alışverişlerde ağustos ayına göre %17 düşüş yaşandığını belirten Oyunfor.com Genel Müdürü Mehmet Dumanoğlu, “Okulların açılması ile özellikle konsol ve PC gibi ev oyun sistemlerinde satışlar düştü ancak önceki aylarda oyun alışverişlerinin yarısı seviyesinde olan mobilin toplam alışverişlere oranı, %67 ile senenin en yüksek oranına ulaştı” değerlendirmesini yaptı.

Eylül 2020’de en çok oynanan oyunlar
1- PUBG Mobile
2- Rules of Survival
3- Call of Duty Mobile
4- Microsoft Flight Simulator
5- Valorant
6- Lords Mobile
7- Metin2
8- World of Warcraft
9- League of Legends
10- Point Blank

Oyunfor verilerine göre eylülde en çok satılan oyunlar listesinin zirvesinde PUBG Mobile değişmeden yer aldı. Mobil oyun Rules of Survival ilk kez listeye girerken, FPS oyunu Point Blank de uzun bir aradan sonra listede yer almayı başardı.

Oyun satışlarının cihazlara göre dağılımı (2020)
  Mayıs Haziran Temmuz Ağustos Eylül
PC %22 %20 %18 %19 %14
Konsol %27 %28 %25 %23 %19
Mobil %51 %52 %57 %58 %67
Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu