Özbek operatör yeni nesil ağlarını Cisco’ya emanet etti

Cisco’nun Gold sertifikalı iş ortağı Probil, ilk safhası geçtiğimiz yıl tamamlanan NGN/MPLS Projesi dahilinde Özbekistan GSM operatörü Ucell’in altyapı çalışmalarını sürdürüyor. İlk safhada Cisco teknolojisi ile Taşkent, Semerkant, Buhara dahil olmak üzere 13 şehirde Ucell’in altyapısını güçlendiren ve yenileyen Probil, projenin ikinci safhasında ise Fergana, Semerkant, Buhara, Nukus ve Taşkent şehirlerindeki CRS yönlendiricileri kurulumunu gerçekleştiriyor.
Projenin ilk safhasının tamamlanması ile son bir yılda abone sayısını 1.5 kat artıran Ucell, Cisco’nun desteklediği yenilenen altyapısı ile hem farklı hizmetler sunuyor, hem de bu hizmetlerin devamlılığını sağlıyor. Projenin ikinci safhasının tamamlanması ile Özbekistan’ın büyük bölümündeki Ucell altyapısı yenilenecek; nüfusunun yüzde 70‘i katma değerli hizmetlerden ve güçlü altyapıdan yararlanabilecek. Çalışma ile Ucell’in kapsama alanı genişlerken, servis kapasitesi de artacak.

Probil, NGN (Next Generation Networks: Yeni Nesil Ağlar) mimarisinin en önemli bileşenlerinden biri olan MPLS (Multi Protocol Label Switching: Çoklu Protokol Etiket Anahtarlama) şebekesini Cisco’nun en yüksek kapasiteli yönlendiricisi CRS1 serisi ve 7600 serisi yönlendiricilerini kullanarak yeniden oluşturdu. Yapılan bu yatırımla abone sayısı artarken, yüksek kaliteli ses ve diğer mobil uygulamaların desteklenmesi sağlandı.

Projenin sonuçlarından duyulan memnuniyeti dile getiren Ucell Service Network IT Direktörü Oğuz Erce Bölükbaşı, NGN/MPLS projesinin ilk safhasının tamamlanmasının ardından abone sayısının hızla artarak Ucell’in Özbekistan’ın bir numaralı mobil operatörü konumuna gelme yolunda olduğunu söyleyerek; “Probil’in Cisco ürünleri ile tasarlayıp uyguladığı proje ile artan abone sayımıza rağmen ses, video ve veri trafiği şebekemizde sorunsuz bir şekilde akıyor. Artık tamamen IP (Internet Protocol) temelli, altyapı unsurlarının ve uygulamalarının yüksek performans ve kalite ile çalışmasına imkan veren yenilenmiş şebekemiz büyük rekabet avantajı sağlıyor.” şeklinde konuştu.

Cisco CRS-1, diğer Cisco yönlendiricilerden farklı olarak, XR adlı özel bir işletim sistemi kullanıyor. Cisco’nun Türkiye’de hali hazırda kullanılmakta olan GSR 12000 serisi yönlendiricileri de XR yazılımına yükseltilerek bu yazılımın sunmakta olduğu birçok carrier class (taşıyıcı sınıf) özelliğe kavuşturulabiliyor. ATP iş ortaklığı, üzerinde XR işletim sistemi bulunan bütün platformları kapsıyor. Cisco CRS-1 ile devrimsel nitelikte yenilikler sunulduğunu vurgulayan Probil CTO’su Necmi Ön, konuyla ilgili olarak şunları söyledi: “Cisco, yakın işbirliği içinde olduğumuz, ürün ve yetkinliklerini müşterilerimizin hedefleri doğrultusunda sinerji yaratacak biçimde entegre ettiğimiz en önemli üreticiler arasında yer alıyor. Uzun süredir telekom sektöründe altyapı çözümleri sağlayan Probil’in bu sektördeki yetkinliği, Probil’in Cisco IOS XR Authorized Technology Provider (ATP) sertifikalı XR yetkili iş ortağı olmasını sağladı. Türkiye’deki IOS XR tabanlı Cisco CRS-1, GSR ve ASR serisi yönlendiricileri satmak, kurmak ve hizmet vermek konusundaki tek yetkili Cisco iş ortağı olmamız, müşterilerimizin gelişmiş internet teknolojilerini değerlendirebilmelerine fırsat sağlayacaktır. Probil’de 4 uzman yurtdışında gerekli eğitimleri alarak, XR tabanlı şebekeleri tasarlayabilecek ve kurup uygulayabilecek teknik yeterlilik seviyesine ulaştı. Bunun yanı sıra Telekom operatörleri için çok önemli olan şebekenin kesintisiz olarak çalışılabilirliği (availibility) konusunda da CRS-1 devrimsel nitelikte yenilikler sunuyor.”

Cisco Türkiye Genel Müdür Yardımcısı Murat Hacısalihzade ise, “Probil, birçok sektörde başarılı projelere imza attığımız önemli bir iş ortağımız. Probil’in Cisco IOS XR ATP sertifikası ile Türkiye pazarına sunduğu CRS-1, operatörler için ileri uygulamaların geliştirilmesini engelleyen teknik sınırların birçoğunu ortadan kaldırırken, özellikle fiber optik ağ yatırımlarını ölçeklendirmelerine de yardımcı oluyor. Servis sağlayıcılar için Yeni Nesil IP mimarisinin bir parçası olan CRS-1 ile bireysel ve kurumsal internet kullanıcıları daha yüksek kalitede, kişiselleştirilmiş ve ağ destekli internet deneyimini istedikleri zaman ve istedikleri yerde yaşayabilir.” diyor.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu