Özel İletişim Vergisi’ne (ÖİV) yüzde 33 zamlı tarife

Resmi Gazete'de bugün yayımlanan Cumhurbaşkanlığı Kararı'na göre Özel İletişim Vergisi (ÖİV) bugünden itibaren yüzde 7.5 yerine yüzde 10 olarak uygulanacak.

Her nevi mobil elektronik haberleşme işletmeciliği kapsamındaki (ön ödemeli hatlara yüklemeler için yapılan satışlar dâhil) tesis, devir, nakil ve haberleşme hizmetleri, Radyo ve televizyon yayınlarının uydu platformu ve kablo ortamından iletilmesine ilişkin hizmetleri, kablolu, kablosuz ve mobil internet servis sağlayıcılığı hizmeti ve diğer elektronik haberleşme hizmetlerinden alınan Özel İletişim Vergisi ÖİV oranı yüzde 7.5’tan yüzde 10’a çıkarıldı.

Resmi Gazete’nin 30 Ocak 2021 Tarihli ve 31380 Sayılı nüshasında yer alan 3469 sayılı Cumhurbaşkanlığı kararına göre, Özel İletişim Vergisi oranı yüzde 33’lük artış ile yüzde 7.5’ten yüzde 10’a yükseltildi. 

Sabit telefondan internete, hepsi zamlanacak

Gider Vergileri Kanunu’nun 39’uncu maddesinde düzenlenen Özel İletişim Vergisi Oranı, daha önce yüzde 7.5 olarak uygulanıyordu. 1999 Marmara Depremi sonrasında alınmaya başlanılan ve Sabit telefon hizmetlerinden mobil telefon hizmetlerine, sabit ve mobil internet hizmetlerinden Kablo TV ve Web TV hizmetlerine kadar tüm hizmetlerden bu vergi alınıyor. Kabaca, 100 TL elektronik haberleşme faturası ödeyen bir vatandaşın faturası 102.5 TL olarak tahsil edilecek.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Reklam Engelleyici kullandığınız için, içeriğimizi görüntüleyemiyorsunuz. Biz, bağımsız yayın kuruluşu olarak, size sunduğumuz hizmetin maliyetini, reklam gelirleri ile karşılıyıoruz. İçeriğimizi görüntülemek ve reklam gelirlerimizi artırmamıza yardımcı olmak için reklam engelleyici uygulamanızı kapatarak yeniden deneyin.