Para nerede?

PC satışlarındaki kar marjının %2ler civarında seyretmesinden bunalan PC satıcılarına HomeTheater ve Homenetworke yönelmelerini tavsiye etmiştim birkaç yıl öncesinde. 90lı yılların ortasından itibaren bu işin bir “commodity” işine döneceği sinyalleri geliyordu zaten. Büyük firmalar birleşti, 5 segmentli bir ortam oluştu, büyük mağazalar kendi adlarına PC yapmaya başladılar. Malum, Migros bile PC satmaya başladı…Şimdi de 2006 dan itibaren HDTV (High Definition TV) satışlarının artacağını ve kitlelerin HDTV alacaklarını bununla beraber evlerinde MediaCenter kuracağını buna bağlı cihazları ve hizmetleri satanların karlı olacağını düşünüyorum.

Bu arada HD DVD yarışında Sony Blu-Ray mi yoksa Toshiba HD DVD mi kazanacak sorusu bir zamanların Betamax, VHS çarpışmasına benziyor. Sony %19 Toshiba ise %5 ile pazarda varlığını gösteriyor. Yalnız zaman içinde nasıl ki dominant Betamax yokoldu bu sefer de olabilir mi sorusu hala piyasada mevcut.

Media Center olarak tanımlanan ve evin her tarafına içerik dağıtan network cihazlarında ise başı kimin çektiği hala belli değil ve 2007 ye kadar böyle devam edecek. Ama kesin olan bir nokta var ki o da eskiden gramafon, sonrasında radyo, daha sonra TV setleri evin başköşesinde yerlerini almışlardı bundan sonra Media Center donanımları artık başköşeye kurulacak…

Piyasanın bilinen ismi Windows XP Media Center ise teknik açıdan hala bazı özellikleri içinde bulundurmadığından lider olarak görülmüyor. Bunların arasında yeralan bir tanesi “user friendliness” Microsoftu epey üzeceğe benziyor. Mamafih böylesi bir eksiğe rağmen Microsoft Media Center cihazları arasında tepeye gidecek bir ürüne benziyor. Özellikle MicroSoft’un bayilerini nasıl desteklediği ve Türkiyedeki ilişkilerini gözününe aldığımızda Türkiye pazarında MS in sorunu olmayacak gibi görünüyor.

ABD’de ise Xbox üzerinde Linux çalıştırmak isteyen bir grup müteşebbis ise geçmiş dönemde yarışmalar açmış böylece MS in donanımı ve marketdeki yaygınlığından yararlanmaya çalışmıştı.
Benzeri çalışmalar Türkiyede de olur mu derseniz, ne de olsa kopyacıyız olur derim.

Diğer yanda ise Apple’ın kullanıcı arayüzü kolaylığı ve kalitesi ile gelen I-POD/I-TUNE çılgınlığı var, bir I-POD media center cihazı olur mu derseniz şu an için mümkün değil hem de tasarımın özü bireyselliğe yönelik idi. Apple tasarımlarında bir başka özellik ise kimi donanımlarını 3rd party dedğimiz kurumlara bırakmaları Belkin örneğindeki gibi. Öte yandan Apple in bilgisayarlarının başlıbaşına bir PC den ucuz media center olması ve kullanıcı kolaylıkları ise düşünülmesi gereken bir konu. Bir MiniMac tasarımı ya da özgün bir meida center cihazını Apple üretirse pazardan büyük pay alır. Türkiyede ise bunun pazarlamasını kendi kanalları üzerinden yapacak olan Bilkom Arçelik/Beko bayilerinde bunu pazarlayabilir tabii..

Yeni oluşan dalgada Vestel nerede yeralacak? Donanım olarak patenti kendisine ait bir ürünü geliştirmeyeceğini ama Uzakdoğudan “me too” ürünlerinden kendi markası ile çıkacağını düşünüyorum.

Samsung, Sony, HP, Microsoft hatta Intel evinizin oturma odasında başkonuk olmak için yarışacaklar. Bu yarış sayesinde PC ciler eğer doğru rüzgarı arkasına alırsa önümüzdeki dönemi kazançlı kapatacakdır.

Bir arkadaşım deyişi ile satırlarıma son vereyim; hepinize kolay ve de rastgelsin…

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu