Pardus son dönemeçte

TÜBİTAK UEKAE (Ulusal Elektronik ve Kriptoloji Araştırma Enstitüsü) bünyesinde geliştirilen açık kaynak kodlu özgür işletim sistemi Pardus, 1.0 sürümünden bu yana aralıksız sürdürülen çalışmaların ardından, “son beta” aşamasına ulaştı. Pardus’un yeni ve güncellenmiş “Sait Faik” kod adlı son beta sürümü, 24 Kasım akşam saatlerinden itibaren geniş testçi ve destekçi kitlesinin desteğiyle birlikte son dönemece, kararlı sürüme doğru ilerleyecek.

Pardus 2007 Beta 2 “Sait Faik” sürümünde ne yenilikler var?

Pardus 2007’nin yapılandırma çerçevesi ÇOMAR kullanılarak geliştirilen açılış sistemi sayesinde diğer işletim sistemlerine göre çok daha hızlı açılıyor.

Pardus paket yöneticisi PiSi’de yapılan geliştirmelerle yazılımlar artık çok daha az yer kaplayıp, internet üzerinden çok daha hızlı indirilebiliyorlar. PiSi’nin kullanışlı ve sevimli grafik arayüzü kullanılarak yazılımların güncelleme ve kurulum süreçleri de büyük ölçüde kolaylaştı.

Pardus 2007, her zaman olduğu gibi tüm masaüstünde Türkçe yazım denetimi, internet araçları, ofis yazılımları, çokluortam (resim, müzik, video vb) oynatıcıları, oyunlar ve sayısız yazılım ile kullanıcılarının tüm gereksinimlerini karşılayacak tek bir CD olarak geliyor.

Pardus 2007 Beta 2 “Sait Faik”, bir önceki beta sürümüne göre, 200’e yakın hata düzeltmesi ve iyileştirmeyi içeriyor.

Bu yenilenmiş sürümünde Pardus 2007; USB belleklerden başlatılabilme, çok dilli kurulum desteği (Türkçe, İngilizce, Almanca, Hollandaca), Tulliana simge setine eklenen yeni semboller gibi iyileştirmelerle birlikte geliyor.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Biz, bağımsız yayın kuruluşu olarak, size sunduğumuz hizmetin maliyetini, reklam gelirleri ile karşılıyıoruz. Reklam gelirlerimizii artırmamıza yardımcı olun.