Pegasus uçak içi satışlarında ingenico ile hız kazanıyor

Avrupa’nın en hızlı büyüyen hava yolu şirketi Pegasus, uçuşlarında yenilikçi yaklaşımıyla fark yaratmaya devam ediyor. Uçakla seyahatin bir lüks değil herkesin hakkı olduğu fikrini benimseyerek Türkiye’nin ilk “low cost” modelini hayata geçiren ve misafirlerine biletleri karşılığında, güvenli, zamanında ve uygun fiyatlı uçuşun yanı sıra diledikleri her hizmeti, uygun bir bedel karşılığında satın alma özgürlüğü sunan Pegasus Hava Yolları, uçak içi ücretli hizmetlerini Ingenico ile yaptığı iş birliği ile daha da sistemli bir hale getirdi. Avrupa’nın önde gelen havayolu şirketlerinin de tercihi olan iPA280 ile uçak içi satış işlemlerini karmaşık ve zaman alıcı bir süreç olmaktan çıkarıp otomatik hale getiren Pegasus, Maliye Bakanlığı’ndan aldığı onay sayesinde doğrudan cihaz üzerindeki yazıcıdan satış fişi kesebiliyor.   

iPA280 üzerinde geliştirilen uygulama ile stok kontrolü, satış ve ödemeyi tek bir kanal üzerinden yöneten Pegasus, böylece kabin ekibinin zamanı daha etkin kullanmasına olanak sağlıyor. Yeni sistemde satışlar,  uçuş sonrasında merkez ofise iletilerek anında muhasebelişirken, manuel mutabakat yapılmadığı için hata ve kayıpların da önüne geçiliyor. Projenin en dikkat çeken yönü ise Maliye Bakanlığı onaylı satış fişinin cihaz üzerinden verilebilmesi… Böylece daha önce elle kesilen faturaların yerini, iPA280’nin entegre yazıcısından alınan çıktı alıyor.

iPA280 ile müşteriye sunulan hizmet çeşitliliği de artacak…
200 adet cihazla tüm uçuşlarında yeni sisteme geçen Pegasus, POS uygulamasının devreye girmesinin ardından taksit, ödül puan gibi kampanya kurguları ile sadakat uygulamalarını da bu sisteme entegre etmeyi planlıyor.   Konuyla ilgili bilgi veren Pegasus İkram Müdürü Didem Köksal, iPA280 ile operasyonun daha verimli ve seri bir hale geldiğini belirterek şöyle devam etti: “Uçuş süreleri dikkate alındığında tüm misafirlerimize gereken hizmeti vermek için zamanı etkin kullanmak büyük önem taşıyor. Manuel sistemin bizim için en büyük dezavantajı servis ve satışa ayrılan zamanın çok kısıtlı olmasıydı. iPA280; işlemleri manuel olmaktan çıkararak otomasyonu kullanıyor hale getiriyor. Satışa yönelik data girişlerini manuel olarak yapmak durumunda kalmayan kabin ekibimiz, böylece uçuş sonunda mutabakat yapmak durumunda kalmıyor.  Satış esnasında kazandırdığı zaman sayesinde ekiplerimiz uçuşlarında seyahat eden tüm misafirlerimize daha fazla zaman ayırabiliyor. Böylece hizmet standardımızı yükseltiyoruz.”

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Biz, bağımsız yayın kuruluşu olarak, size sunduğumuz hizmetin maliyetini, reklam gelirleri ile karşılıyıoruz. Reklam gelirlerimizii artırmamıza yardımcı olun.