Pentium 4, 4.0 GHz rafa kaldırıldı.

Intel, daha önce ertelediği, Pentium 4 işlemcisinin 4.0 GHz hızındaki modelini üretmeyeceğini açıkladı. Daha önce 2004 yılı sonunda pazara sunulacağı duyurulan Intel’in Prescott ailesi (90nm üretim teknolojisine dayalı Pentium 4 işlemcisi mimarisi) 4.GHz hızındaki işlemcisi yaz aylarında 2005 başına ertelenmişti. Ürünün ertelenmesindeki sebebin ise 90 nanometer üretim tesislerinin kapasitesinin artırılmasının beklenilenden daha uzun zaman alması olarak gösteriliyor.Intel önümüzdeki yıl için Prescott ailesi içiin 2 MB ön belleğe sahip modeller üzerine ve çift çekirdiğe sahip işlemciler üzerine odaklanacak.

2004 yılı içerisinde Intel ürünlerinde bir dizi sorun yaşıyor. Daha önce Grantsdale mimarisindeki hataların ortaya çıkması, Tejas kod adlı işlemcinin çok fazla güç tüketerek fazlasıyla ısınması ve Dothan Pentium M işlemcisinin ertelenmesinden sonra P4 4.0 GHz’in de rafa kaldırılması yaşanan sorunların tuzu biberi oldu.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Biz, bağımsız yayın kuruluşu olarak, size sunduğumuz hizmetin maliyetini, reklam gelirleri ile karşılıyıoruz. Reklam gelirlerimizii artırmamıza yardımcı olun.