Ana sayfa BT Gündem Phnosai Intel AppUp ile dünyaya açılıyor

Phnosai Intel AppUp ile dünyaya açılıyor

119
0

Bircom tarafından iki yıl süren bir çalışma sonunda ortaya çıkan mobil uygulama geliştirme platformu Phonsai, Intel’in AppUp uygulama mağazasına kabul edilen 4’üncü Türk yazılımı oldu. Phonsai temel bilgisayar bilgisine sahip kullanıcılar tarafından, dakikalar içinde katalog, broşür gibi mobil araçlar geliştirmeyi mümkün kılan Bircom tarafından üretilmiş TÜBİTAK destekli bir yazılım. Intel AppUp yazılım mağazası ise dünya çapında satılmakta olan Intel Atom işlemcili kişisel bilgisayarlar, netbook ve tablet bilgisayarların içinde bulunduğu ve kullanıcıların yazılım ürünlerini bilgisayarlarına indirerek kullanabildikleri yeni bir platform. Intel çok yakında Intel AppUp’ı atom işlemcili telefonlar, akıllı televizyonlar, tablet PC’ler için özelleştirerek daha fazla platform ve cihazda hizmet vermeyi planlıyor. Bu da Phonsai’nin kısa bir zaman içinde, Intel AppUp üzerinden dünya çapında binlerce şirket tarafından, kendi mobil uygulamalarını geliştirmeleri amacıyla kullanılacağı anlamına geliyor. Phonsai ile geliştirilmiş uygulamalar da böylece milyonlarca kişinin cep telefonuna girmiş olacak. 2010 yılında düzenlenen Bilişim Zirvesi ve CEBIT EuroAsia organizasyonlarında mobil uygulama sponsorluğunu da üstlenen Phonsai ile gerçekleştirilen uygulamalar halihazırda 350.000 kişinin cep telefonuna yüklenmiş durumda. Phonsai birçok özelliği ile dünya bir ilk olma özelliğine sahip
Phonsai’nin Intel AppUp’a kabul edilmiş olmasıyla ilgili bir açıklama yapan Bircom Yazılım Grup Direktörü Tolga Seçilmiş, “Phonsai projesi 2008 yılından bu yana üstünde çalıştığımız, TÜBİTAK destekli bir proje. Projenin temel amacı çok farklı cep telefonları ve mobil işletim sistemleri için tek bir kaynaktan mobil dokümanlar üreterek gönderiminin ve raporlanmasının yapılabilmesi. Proje birçok özelliğiyle dünyada bir ilk. Phonsai firmaların ve kurumların farklı model ve marka telefonu olan müşteri ve çalışanlarına ürün kataloğu, broşür, eğitim dokümanı, teknik bilgilendirme, pazarlama faaliyetleri için kullandıkları dokümanları gönderebilmeleri ve raporlayabilmelerini sağlayan bir platform. Phonsai ile sadece Türkiye’yi değil dünyadaki tüm firmaları hedefliyoruz. Phonsai mobil pazarlama yapan, şirket içi eğitimleri olan, son kullanıcıya destek veren, çağrı merkezi olan tüm firmaları hedefleyen geniş bir yelpazeye hitap ediyor. Bu nedenle Intel AppUp platformunun uygulamamızı dünyada satılan tüm Intel Atom işlemcili bilgisayarlarla dağıtacak olması bizim için ayrı bir değer taşıyor,” dedi ve sözlerine şöyle devam etti: “Intel dünya çapında faaliyet gösteren bir firma ve Phonsai’ye göstermiş olduğu ilgi bizi gerçekten çok mutlu etti. Projeyi internet tabanlı tasarlamış olmamıza rağmen Intel’den gelen bu taleple ürünü Intel AppUp platformuna uyumlu hale getirdik. Phonsai, AppUp platformunda son kullanıcılara yönelik temel özellikleriyle bulunuyor. Ürünü bireysel olarak deneyen ve kurumsal versiyona geçmek isteyecek olan firmalara hizmet vermek için tüm altyapımızı hazırlamış durumdayız. Phonsai’nin Türkiye’den bu platforma kabul edilen 4. uygulama olması da bizim için gurur verici. Ancak Phonsai’nin AppUp entegrasyon sürecinde bizi en mutlu eden nokta Intel çalışanlarının projeye bizim kadar inanması oldu. Ürünün AppUp platformuna kabulü sürecinde gerek Intel İspanya Ofisi, gerekse Türkiye ofisinin özverili çalışmaları ve yardımları için kendilerine çok teşekkür ediyoruz.”

“Phonsai ile oluşturulan uygulamanın birçok telefonda çalışması Phonsai’yi ayrıcalıklı kılıyor”
Intel İspanya Ofisi’nden Endüstri & İnovasyon Mühendisi Ersan Cinan ise şunları söyledi: “Phonsai’nin hayatımıza katacağı yenilik, herkesin mobil uygulama geliştirebilecek olmasının yanında bize cep telefonları üzerinde yeni bir iletişim kanalı kazandıracak da olmasıdır. Bireysel kullanıcılardan tutun da her organizasyonun aktivite, bilgilendirme, eğitim gibi birçok içeriği mobil uygulama olarak kolayca geliştirilip istenilen kişilerle paylaşılabilecek harika bir platform. Kullanıcıların mobil uygulama geliştirmek için teknik bir bilgiye ihtiyacı olmaması ve Phonsai ile oluşturulan uygulamanın birçok telefonda çalışması Phonsai’yi ayrıcalıklı kılmaktadır. Bu uygulamanın dünya çapında yankı uyandıracağına inandığımız için Intel’in online AppUp mağazasında (www.appup.com) yer almasını istedik.” Ersan Cinan sözlerine şöyle devam etti: “Sayın Tolga Seçilmiş ve ekibiyle hemen birlikte çalışmalara başladık. Kısa sürede Phonsai yazılım ekibi gerekli çalışmaları tamamladı ve uygulama belirli testlerden geçtikten sonra Eylül sonu itibariyle Intel AppUp’ta yerini aldı. Intel olarak AppUp ile odaklandığımız nokta Intel Atom işlemcili netbook’larda çalışacak performanstaki uygulamaları dünyanın her tarafındaki netbook kullanıcılarıyla buluşturmak. Eylül ayında gerçekleşen Intel Developer Forum 2010’da Intel AppUp mağazasını ilerleyen zamanlarda Intel Atom işlemcili akıllı telefonlar, tablet bilgisayarlar ve akıllı televizyonlar üzerinde de göreceğimiz açıklandı. AppUp mağazasında gerçekleşecek bu büyümeyle Phonsai’nin de yeni kullanıcı kitlelerine hitabı ve yeni kullanım modelleri üzerindeki gelişmeleri heyecanla beklemekteyiz. Türkiye’den çıkacak Phonsai gibi benzeri olmayan teknolojileri dünyaya tanıtmanın bize verdiği heyecan ve haz gerçekten çok önemli. Teşekkürler Phonsai.”

“Intel AppUp, Phonsai gibi orijinal uygulamaların dünyaya açılacağı kapı olacak”
Intel Türkiye İş Geliştirme Analisti Orkun Gedik ise şu açıklamayı yaptı: “Phonsai çok sayıda cihaz ve kullanıcı için içerik yaratılmasını sağlayan sıra dışı bir uygulama. Son kullanıcının bu içeriği Intel mimarisi üzerinde yaratmasını istedik. Intel AppUp Center’ın Phonsai gibi orijinal uygulamaların dünyaya açılacağı bir kapı olmasını istiyoruz. İki tarafın da yoğun çabaları sonrası Phonsai uygulamasının Intel AppUp Center’da yer almasını sağladık. Kısa vadede iki hedefimiz var. Birincisi donanım iş ortaklarımızın, yani global PC üreticileri ve perakendecilerin verdiği destek sayesinde satılan her netbook’un içinde AppUp Center’ın yüklü olarak gelmesi. İkincisi ise Bircom gibi stratejik yazılım ortaklarımızın bizimle birlikte çalışarak Intel AppUp Center’ın içeriğini Phonsai gibi sıra dışı uygulamalarla zenginleştirmesi.”