Ana sayfa BT Gündem Polat Makine SAP’ye MBIS ile geçiyor

Polat Makine SAP’ye MBIS ile geçiyor

112
0

Polat Makine A.Ş. iş süreçlerinin kontrolü için SAP kurumsal kaynak planlama (ERP) çözümü projesi kapsamında MBIS’le işbirliği yaptı.1978 yılında İbrahim Polat tarafından Aydın’da kurulan Polat Makine A.Ş., çelik konstrüksiyon üretimi yapmaktadır. Birçok alanda başarılara imza atan Polat Makine, soğuk demircilik, çatı ve farklı çelik konstrüksiyon işleri, çeşitli çırçır fabrikası, yem ve un fabrikalarının otomasyon sistemlerini ve prina fabrikası imalatı yapmış, ilerleyen yıllarda da kömür zenginleştirme tesisleri, kum ve mıcır yıkama-eleme tesisleri, akaryakıt istasyonları, çatı çelik konstrüksiyon kanepeleri ve yakıt tankları, beton santrali ve ekipmanları gibi özel proje ve konstrüksiyon çalışmalarında üretimlerini devam ettirmişlerdir.

1993 yılında anonim şirket haline gelen Polat Makine A.Ş. aynı yıl zeytin sıkma makinesi üretimine de başlamıştır. 1998 yılında prototip olarak üretilmeye başlanan redüktörler CNC üretim makinalarına sahip eğitilmiş teknik kadrosuyla 2000’li yılların başından beri hem POLAT MAKINE’nin hem de değişik sanayi alanındaki üreticilerin redüktör ihtiyaçlarını karşılamaktadır.

Yürütülmekte olan proje; üretimden satışa, satınalmadan mali süreçler ve maliyet muhasebesine kadar tüm iş süreçlerini kapsamaktadır. Bu projeyle Polat Makine öncelikli olarak üretimini daha etkin şekilde planlamayı, maliyetlerinin izlenebilirliğini arttırmayı hedeflemektedir. İki aşamada ele alınan projede, ilk fazda ; Malzeme Yönetimi, Üretim Planlama, Satış ve Dağıtım, Maliyet Muhasebesi ve Kontrol, Mali Muhasebe ve Duran Varlıklar Muhasebesi modüllerinin canlı kullanıma alınması hedeflenmiştir. SAP kullanımının ikinci aşaması olarak Satış Sonrası Servis Hizmetleri, Kalite Yönetimi, Döküman Yönetimi, Bakım Onarım gibi Polat Makine’ye ve müşterilerine artı değerler katacak yeni uygulamaların da devreye alınması planlanmaktadır.

MBIS danışmanlığında Aydın’da yürütülen proje, Haziran ayı başlarında, proje ekibi eğitimleri ve analizler ile başlamış, projenin 2007 yılının son çeyreğinde canlı kullanıma alınması hedeflenmiştir.