Ana sayfa BT Gündem Pre için yorgan yakacak birisi aranıyor

Pre için yorgan yakacak birisi aranıyor

159
0

Dünyanın ilk PDA (Kişisel Dijital Asistan) üreticilerinden, Pre telefonunun yaratıcısı Palm kendini satılığa çıkardı. Çeşitli haber kaynaklarının yayınlarına göre Palm konu hakkında net bir açıklama yapmasa da bu hafta içerisinde şirketin tüm teklifleri bu hafta içerisinde alacağı, tekliflerden sonra ise satışın hızlı bir şekilde tamamlanacağı öngörülüyor.

Palm satış için Goldman Sachs Group ve Qatalyst Partners kurumlarıyla işbirliği yapıyor.

SIEMENS ÜSTÜNE 50 MİLYON DOLAR VERMİŞTİ

2005 yılında cep telefonu bölümünü Tayvanlı üretici BenQ’ya satan Siemens zarar eden telefon bölümünden kurtulmak için BenQ’ya 50 milyon dolar ücret ödemişti. Bu satıştan daha ziyade üstüne para vererek kangren olmuş bir iş kolundan kurtulmaktı.

2001 yılında ise cep telefonu cihazları konusunda iki dev isim Ericsson ve Sony pazarda tek başlarına kalamayacaklarını anlayarak SonyEricsson isimli bir şirket kurarak operasyonlarını birleştirdi. Ancak bu birleşme bile SonyEricsson’u pazara tutundurmaya yeterli gelmiyor. SonyEricsson’un pazar payı yüzde 5’in altına inmiş durumda.

Japonların efsane isimleri NEC ve Panasonic ise dünya cep telefonu pazarından yavaş yavaş çekilerek Japonya odaklı çalışmaya başladı. Motorola da cep telefonu işini normal işlerinden ayırarak ayrı bir şirket haline getirdi. Şirket bir ara bu bölümünü elden çıkarmayı bile düşünüyordu. Nokia ise son dönemde akıllı telefon pazarı başta olmak üzere gerileme içerisinde. Android ve Windows Mobile işletim sisteminin büyük bir tercih olduğu pazarda iPhone ve BlackBerry ise akıllı telefoları ile gelecek için umut vaad ediyor.