QR Kod sistemi ilk kez konaklama sektöründe

OTI Holding bünyesinde 2005 yılından itibaren faaliyetlerini sürdüren Otium Hotels International, yenilik ve gelişmelerin yakın takipçisi olarak Türkiye’de konaklama sektöründe yine bir ilke imza atıyor.
Yeni nesil akıllı telefonların insan hayatına getirdiği yeniliklerle, hizmet sektörünün taleplerini ortak bir noktada buluşturan, otellerinin kullanıcı (misafir) dostu tesisler haline getirilmesini planlayan Otium Hotels International, QR kod sistemini otellerinde kullanacak.
QR kod ile kağıt tüketimi minimize ediliyor
Türkiye’de henüz uygulama örneklerine çok nadir rastlanan QR kod (Quick Response) ile kişiler akıllı mobil cihazların kameralarından okuttukları özel iki boyutlu barkodlar ile o barkodun tanımlı olduğu internet sitesine, e-mail adresine, telefon numarasına, video görüntülerine, iletişim bilgilerine, SMS’e, MMS’ye veya coğrafi konum bilgisine hızla yönlendiriliyorlar.
Otium Hotels International’ın Genel Direktörü Tamer Mungan, teknolojiyi kullanarak gelişmeyi yakalamanın, misafiri ile daha iyi iletişim kurmanın hizmet sektörünün 21. yüzyıldaki olmazsa olmazı olduğunu belirtti. Mungan, Türkiye’de ilk olarak Otium Otellerinde uygulamaya başlattıkları QR kod uygulamaları ile teknolojiyi takip ederek misafir memnuniyetini artırmanın yanı sıra, bu yeniliğin otelin doğa dostu konseptine de hizmet verdiğini aktardı. QR kod ile misafirin ulaşabildiği otel detaylarını içeren bilgiler sayesinde, broşür, katalog, flyer, etiket gibi kağıt kullanımı gerektiren tüketimleri minimize ettiklerini ve bu sayede doğal kaynakları tüketimde de tasarruf ettiklerini de söyledi.
Otium Eco Club Side’nin QR kod sistemini kullandığı alanlar ve fonksiyonları şöyle sıralanıyor;
Otoyol üstünde yer alan otel reklam tabelalarına konulan ve akıllı telefon ile okunan QR kod sayesinde Otium otellerinin yol, adres, iletişim bilgileri telefonda görüntü olarak yer alacak.

Otium otellerinin restoran menülerindeki yiyeceklerin besin değerleri ile ilgili detay bilgiler menü üzerindeki QR kod ile akıllı telefondan okutularak görüntülenecek.

Restoran menülerindeki QR kodlar akıllı telefona okutularak ilgili yiyeceğin mutfaktaki üretim videosu izlenebilecek. Özellikle bebek ve çocuk sahibi aileler Otium otellerinin bu uygulaması sayesinde çocuk menüsünde yer alan yiyeceklerin özenle seçimini ve kendilerine özel hassasiyetle hazırlandığını görebilecekler.

Tesis içi kroki de dahil olmak üzere, misafirin ihtiyacı olan diğer tüm bilgilerin erişimi için tesis girişinde ve içerisinde, odalarda QR kodlar ile misafirlerin ihtiyaç duydukları bilgiye hızlı bir şekilde ulaşması mümkün olacak.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu