Ana sayfa BT Gündem Rakiplere saldırmakla değil yatırımla olur bu işler

Rakiplere saldırmakla değil yatırımla olur bu işler

117
0

İştcell Teknoloji Zirvesi 2010, iş dünyasının en iyi 50 düşünüründen biri olan teknoloji gurusu Don Tapscott’ı ağırladı. Zirvenin açılışında mobil internet döneminin önemini ve getirilerini anlatan Ciliv, 2001 yılında bir konferansta izlemeye gittiği Bill Gates’in, batmak üzere olan Apple’a yatırım yapmaya karar verdiğini, Apple’ın batarsa rakip kalmayacağını ve bu kapsamda 150 milyon Dolar sermaye koymak istediklerini anlattı. 2010’da teknoloji dünyasının en değerli firması olan Apple’ın pazar değerinin 300 milyon dolara ulaştığını, hatta Microsoft’un pazar değerini yaklaşık yüzde 30 geçtiğini belirten Ciliv, Apple’ın bu başarıyı, her ülkede satışların yaklaşık yüzde 40-50’sinden oluşturan iPhone ile yakaladığını vurguladı.

MATBAAYI KAÇIRDIK, MOBİL TEKNOLOJİYİ ZAMANINDA YAKALADIK-

Konuşmasında Türkiye ekonomisine de değinen Ciliv, “Ülke olarak ekonomik krizden hızlı çıktık. 2010’un ilk 6 ayında büyümemiz yüzde 10. Avrupa ülkelerinin sıkıntıya girme riski varken ülkemiz büyüyor. Avrupa’da bazı ülkelerin tekrar sıkıntıya girme ihtimali varken, biz yüzde 10 büyüyoruz” dedi. Türkiye’nin tarihinde matbaa, buharlı teknolojiler ve elektrik teknolojisini kaçırsa da mobil internet teknolojisini zamanında yakaladığını vurgulayan Ciliv, şunları söyledi. “Yapılan araştırmalar, 2012 yılında akıllı cihazların satışının, masa üstü ve laptop satışlarını geçeceğini gösteriyor. Türkiye ise bir teknoloji sanayi devrimini vaktini yakaladı ve gelişmiş ülkelerin bile önüne geçti. Biz tarihimizde matbaayı, buharlı teknolojileri kaçırmış olabiliriz. Elektrik teknolojisini kaçırmış olabiliriz ama mobil internette Türkiye’nin alt yapısı, dünyanın en iyisi. Dünya krize girdiğinde, en büyük bankalar batmak üzereydi. En büyük şirketler sallanıyordu. İki yılda 39 milyon insan işini kaybetti. Böyle bir ortamda biz yatırımlarımızı 2-3’e katladık. 2009′ da 2.7 milyar TL, 2010’da 2 milyar TL, Türkiye’de alt yapıya yatırım yaptık. Çünkü 4 yıl öncesinden mobil internet vizyonuna inanmıştık. Bunun geleceğini gördük ve yatırım yaptık. Bazı batılı ülkeler 7-8 yıl önce yatırım yapmıştı ve bugünkü 3Gverimini vermiyordu. Krizde herkes yatırımı keserken, biz gaza bastık. ve altyapıda en iyi hale geldik. Sadece Ortadoğu değil, Batılı ülkelere de örnek olan uygulamaları çıkartmaya, hazırlamaya, yaratmaya hazırız. O yüzden tarihimizde ilk defa bir dalgayı yakaladık. Rüzgarı arkamıza aldık, artık uçma zamanı.”

SADECE REKLAM YAPMAKLA OLMUYOR

Ciliv, Türkiye’yi 3G teknolojisini gelmesini rakiplerin senelerce engellediğini iddia ederek, “Türkiye için çok erken dediler. Kırmızıların Genel Müdürü çıktı bunu dedi. “Türkiye için çok erken.” Mısır’a yatırımları yapmışlar ama Türkiye için çok erken. Türkiye hazır değil, Türkiye fakir ülke. Bunu dediler ve bu teknolojinin gelmesini senelerce engellediler. Bizim senelerce çabalamamız, anlatmamız sayesinde bu teknolojiyi bu kamu kabul etti ve nihayet geldi” dedi.

Turkcell’in son 2-3 yılda, rakiplerin göre 2-3 misli yatırım yaptığını söyleyen Ciliv, “Bu sadece reklam yapmakla olmuyor. Bu konuda belki başarılı olabilirler” dedi. Müşterilerin, Turkcell’in performansını, diğer operatörlerde göremedikleri için Turkcell’i tercih ettiklerini söyleyen Ciliv, “Turkcell’in performansı eşsiz. Bu performansa ve yatırımlara devam edeceğiz” dedi.

Teknoloji gurusu Don Tapscott ise insanlar mobilite sayesinde moleküller halinde birbirine organize olabildiğini, hükümetlerin, şirketlerin bu yeni prensiplerin etrafında işbirliklerini tekrar düşünmesi gerektiğini söyledi.

Amerika’da valinin, çalışanlara Facebook’u yasakladığına dikkat çeken Tapscott, “Çalışanlar, bu durumun kendilerini demorolize ettiğini söylediler. Onun için o kültüre ve araçlara red vermeden önce, onları kucaklayalım. Bunlar, şirketler için yeni işletme platformları. Bunları kucaklarsanız, onlar kendi kendine organize olup değer yaratmanıza yardımcı olacaktır. Onlar, belli şeylerde otorite çünkü” dedi.

Zirvede, “Mobilite Stratejinizi Nasıl İleriye Taşır?” başlıklı bir konuşma yapan Don Tapscott, üniversitenin eğitimi konusundaki yetkinliğini yitirdiğini savunan Tapscott, “Amerika’da en zeki çocuklar artık derse girmiyorlar. Çünkü “Online girebilirim” diyor. Günümüzde üniversite dönemi, eski sanayi dönemin ait bir model” değerlendirmesinde bulundu. Global iletişim platformunun önemine değinen Tapscott, “Bu sayede insanların beynindeki bilgilere de sahip olabileceğiz” dedi.