Resmi Gazete’de yayımlandı. Twitter ve Pinterest’e reklam vermek yasak

Sosyal medya yasası olarak bilinen 7253 sayılı kanun gereğince temsilci atamayan Twitter ve Pinterest'e ilişkin reklam verme yasağı Resmi Gazete'de ilan edildi

Kamuoyunda bilinen ‘adıyla sosyal medya yasası”nın 1 Ekim 2020’de yürürlüğe girmesinden itibaren Türkiye’den günlük erişimi bir milyon kullanıcı ve üzerinde olan sosyal ağ sağlayıcılarına yönelik yaptırımlarda dördüncü evre olan reklam yasağı, 19 Ocak 2021 tarihli Resmi Gazete’de, yayımlanan Pinterest, Twitter ve Periscope’a ilişkin BTK Kurul kararı ile yürürlüğe girdi. Bu platformlara reklam vermek artık yasak.
Karara rağmen halen, Twitter’da İddaa, YemekSepeti, Apple, Xiomi gibi şirketlerin reklamlarının yayınlanmaya devam edildiği görülüyor.

Nisan’da bant genişliği yüzde 50 daralacak

Ulaştırma ve Altyapı Bakan Yardımcısı Dr. Ömer Fatih Sayan ve BTK Kurul Başkanı Ömer Abdullah Karagözoğlu, Resmi Gazete nüshasının yayınlandığı saatlerde, sabaha karşı 02:00 dolayları, twitter hesaplarından yaptıkları paylaşımlarla reklam yasağına ilişkin ilanı ve sonraki yaptırımları kamuoyu ile paylaştı. Bu paylaşımlara göre, Nisan ayında bu platformların bant genişliği Nisan ayında yüzde 50 daraltılacak. Mayıs ayında bu daraltma yüzde 90’a ulaşacak. Daha sonraki adımın ucu ise açık bırakıldı.

Reklamvereni hangi cezalar bekliyor?

Kurul kararında, reklamverenlerin bu yasağa uymadığı takdirde yüzleşeceği yaptırımlara ilişkin bir dizi kanun sıralanmış. Ancak, hukukçular, bu kanunların alt alta yazılarak ilan edilmesinin, “kanunilik” esasını ortadan kaldırmayacağının altını çizerek, yasağın ve cezaların bir kanuna dayandırılması gerektiğinin altını çiziyorlar.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu