Ruslar, Turkcell’deki hisselerini ‘hızlı’ sattı

Turkcell'in Rus ortağı Mikhail Fridman, hızlandırılmış talep toplama yöntemi ile Turkcell'in yüzde 5 hissesini 15.25 TL'den sattı.

Turkcell’de, ortaklık yapısının değişmesi sonrasında, 10 Kasım Salı günü ilginç bir gelişme yaşandı. Turkcell’in, Türkiye Varlık Fonu ile birlikte büyük hissedarı olan Rus milyarder Mikhail Fridman, IMTIS Holdings üzerinden sahip olduğu yüzde 24.8’lik Turkcell hissesinden yüzde 5 hisseye denk gelen kısmını “hızlandırılmış talep toplama” yöntemi ile sattı.

Satış, hızlı oldu

10 Kasım Salı günü, Kamuoyunu Aydınlatma Platformu’na saat 09:03’te yapılan açıklamada, IMTIS Holding’in, B grubu nitelikli hisselerinden Turkcell’in sermayesinin yüzde 5’lik kısmına denk gelen kısmını satmaya niyetlendiği, takasın 12 Kasım tarihinde gerçekleşmesini öngördüklerini belirtmişti. Ancak, satış tahminden de hızlı gerçekleşti.

15:49’da yapılan ikinci açıklamada, satışa çıkarılan hisselerin 15.25 fiyatla satışının gerçekleştiği belirtildi. IMTIS, bu işlem karşılığında 1 miyar 677 milyon 500 bin liraya yakın brüt kazanç elde ederken, Turkcell’deki hisse oranı ise yüzde 19.8’e geriledi. Satış sonrasında Turkcell hisseleri ise borsada yaklaşık yüzde 6 değer kaybederek günü 15,38 TL’den kapattı.

30 Kasım’da temettü dağıtımı var

Turkcell, 21 Ekim tarihli genel kurulunda, Covid-19 kısıtlamalarına rağmen, hisse başına net 0.31 TL temüttü dağıtılmasını kararlaştırmıştı. Temettü ödemeleri 30 Kasım’da gerçekleştirilecek. Satışa söz konusu hisseler 30 Kasım’a kadar elde tutulsa, 110 milyon hisseye karşılık yaklaşık 35 milyon lira da temettü ödemesi alınacaktı.

22 Ekim’de gerçekleştirilen hisse devir işlemleri sonrasında, Türkive Varlık Fonu Turkcell’in yüzde 26.2 hissesine, Rus milyarder Mikhail Fridman ise sahip olduğu LetterOne isimli şirketin IMTIS Holding kolu üzerinden yüzde 24.8 hisseye sahip olmuştu. Ruslar, geriye kalan yüzde yüzde 19.8 hisseyi, bir yıl boyunca satmama taahhüdünde bulundu.

Turkcell’de hisse devri tamamlandı

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu